ΚΡΥΦΤΟ ΜΕ ΤΟΞΑ

Σε αυτό το παιχνίδι παίζουνε δύο ομάδες παιδιών. Η κάθε ομάδα έχει το λιγότερο πέντε (5) παίκτες και ένας από αυτούς είναι ο Αρχηγός. Στην αρχή του παιχνιδιού οι δύο Αρχηγοί πετάνε ένα κέρμα για να ποια ομάδα θα κρυφτεί και ποια θα τα φυλάει. Η ομάδα που τα φυλάει περιμένει την άλλη να κρυφτεί. Η άλλη ομάδα κρύβεται και ταυτόχρονα προσπαθεί, με βέλη ή με διάφορα σημάδια που αφήνει πίσω της, να ξεγελάσει την άλλη ομάδα ή να της δείξει το μέρος που κρύβεται.
Η ομάδα που τα φύλαγε μετά από λίγο αρχίζει το ψάξιμο μέχρι να βρεί τα παιδιά που είναι κρυμένα. Αν τα βρει και τα πιάσει αλλάζουν οι ρόλοι τους. Δηλαδή αυτοί που κυνηγούσαν τώρα κρύβονται και προσπαθούν να παραπλανήσουν τους άλλουςγια το μέρος που είναι κρυμένοι.

Το παιχνίδι το έφερε η Μαίρη Γ. και η σύνταξη έγινε από όλους τους μαθητές του Α1.
Γράφτηκε από την Αρτεμις Γ..
Σχολικό Ετος : 1997-98.

Δες και: [ Βελάκια ] (από τη Σκιάθο)