Ζησιμόπουλος Γεώργιος

Υπεύθυνος του ΕΚΦΕ  Αιγίου

Εκπαιδευτικός ΠΕ04.01 - Φυσικός

Διδακτορικός φοιτητής του ΕΑΠ

Ο Γεώργιος Ζησιμόπουλος μετά το τέλος των βασικών σπουδών στο Φυσικό τμήμα του Πανεπιστημίου Πατρών και των μεταπτυχιακών σπουδών στο αντίστοιχο τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών, διορίστηκε και υπηρέτησε διαδοχικά σε Σχολεία της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Συνολικά έχει εικοσαετή εκπαιδευτική υπηρεσία, πενταετή θητεία Υποδιευθυντή στο 1ο Ενιαίο Λύκειο Αιγίου και πενταετή θητεία Υπεύθυνου του ΕΚΦΕ Αιγίου.

Κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής του θητείας, εκτός των διδακτικών και διοικητικών του καθηκόντων έχει παρακολουθήσει πλήθος επιμορφωτικών σεμιναρίων και έχει προσφέρει πλούσιο επιμορφωτικό και συγγραφικό έργο στο ΠΕΚ Πατρών, στα πλαίσια του προγράμματος Ενδοσχολική Επιμόρφωση στις νέες τεχνολογίες σε Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και στα πλαίσια του προγράμματος ΣΕΠΠΕ ως επόπτης, επιμορφωτής και αξιολογητής.

Έχει συμμετάσχει στο έργο της ανάπτυξης των Εργαστηρίων Φ.Ε. των Ενιαίων Λυκείων ως πρόεδρος επιτροπών αξιολόγησης και ως μέλος πανελλήνιων επιτροπών παρακολούθησης υλοποίησης των συμβάσεων προμήθειας οργάνων για τα εργαστήρια Φ.Ε. των Ενιαίων Λυκείων.

Είναι μέλος συγγραφικής ομάδας δέκα διδακτικών βιβλίων που εγκρίθηκαν από το Π.Ι. στα πλαίσια του πολλαπλού βιβλίου, εκδόθηκαν από τον ΟΕΔΒ και χρησιμοποιήθηκαν στα Ενιαία Λύκεια της χώρας μας.

Είναι μέλος συγγραφικής ομάδας βιβλίου με τίτλο ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ (Εκδόσεις Πατάκη ISBN 960-16-0602-5).

Έχει κάνει ανακοινώσεις σε συνέδρια διδακτικής των Φυσικών Επιστημών, σε συνέδρια της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών και πολλά άρθρα του έχουν δημοσιευτεί στο περιοδικό ΦΥΣΙΚΟΣ  ΚΟΣΜΟΣ.

Επίσης είναι μέλος της Επιτροπής Επιμόρφωσης Αχαΐας στις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνίας ΤΠΕ, του Επιχειρησιακού Προγράμματος Κοινωνία της Πληροφορίας ΚτΠ.

Είναι ιδρυτικό στέλεχος και εκλεγμένος αντιπρόεδρος της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων.

Τέλος είναι διδακτορικός φοιτητής στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο με θέμα: «Μεθοδολογία και τεχνολογίες εργαστηριακής εκπαίδευσης στη Φυσική»