Δημοσιεύσεις

Convexity

• Probabilistic inequalities for special convex bodies. (Ph.D. Thesis) (PDF - Post Script)
  • The subindipendence of coordinate slabs in lpn balls. (joint work with Keith Ball) (PDF - Post Script)
  • The central limit problem for convex bodies. (joint work with M. Anttila & K. Ball) (PDF)
  • John's Theorem for an Arbitrary Pair of Convex Bodies. (joint work with A. Giannopoulos & A. Tsolomitis) (PDF - Post Script)

Στη Μέση Εκπαίδευση:

2013-2014

• Ανακαλύπτοντας «Νέα» σχολικά Μαθηματικά με χρήση ψηφιακών εργαλείων (σε συνεργασία με τους Ε.Καλογερία και Χ. Κυνηγό), 5ο συνέδριο ΕΝΕΔΙΜ (PDF)

• Η χρήση γεωμετρικών μετασχηματισμών με DGS, ως μέθοδος επίλυσης προβλημάτων γεωμετρικών τόπων και κατασκευών (σε συνεργασία με την Ελισάβετ καλογερία), Συνέδριο «Μαθηματικά στα Πρότυπα Πειραματικά Γυμνάσια-Λύκεια: Δυνατότητες και Προοπτικές» (PDF)

2012-2013

• «ΟΣΤΟΜΑΧΙΟΝ» ένα παιχνίδι μάθησης (σε συνεργασία με την Καλλιόπη Αρδαβάνη και την Αθανασία Σούφαρη), 29ο Συνέδριο της ΕΜΕ (PDF)

• Η ευρετική μέθοδος του Αρχιμήδη στον τετραγωνισμό της παραβολής, ημερίδα του Π.Π.Γ. Ηρακλείου «Σύγχρονα θέματα από την Αρχαία Ελληνική Επιστήμη» (HTML)

• Η απόδειξη ως διαδικασία, μέσα από ανοιχτές δραστηριότητες σε περιβάλλοντα δυναμικής γεωμετρίας (σε συνεργασία με την Ελισάβετ Καλογερία), 7ο Συνέδριο στη Σύρο - ΤΠΕ στην Εκπαίδευση (PDF)

• Ο ρόλος του λογισμικού δυναμικής Γεωμετρίας στη δημιουργία αναπαραστάσεων για τη μετάβαση από το «φαίνεσθαι» στο «είναι» των περίπλοκων δομών του κόσμου μας (σε συνεργασία την Καλλιόπη Αρδαβάνη), 7ο Συνέδριο στη Σύρο - ΤΠΕ στην Εκπαίδευση (PDF)

2010-2011

• Η ιστοεξερεύνηση ως μέσο προσέγγισης σύγχρονων επιστημονικών θεμάτων (σε συνεργασία με τον Περικλή Γεωργιάδη), 6ο Συνέδριο στη Σύρο - ΤΠΕ στην Εκπαίδευση (PDF)

2008-2009

• Η «συνάντηση» των δεικτών του ρολογιού, τριών λογισμικών και δύο προτάσεων διδασκαλίας τριγωνομετρίας (σε συνεργασία με την Πόπη Αρδαβάνη), 5ο Συνέδριο στη Σύρο - ΤΠΕ στην Εκπαίδευση (DOC)

• Η ιστοεξερεύνηση στην καθοδηγούμενη σχολική εργασία: Πειραματισμός με το μέγεθος στη Γεωμετρία (σε συνεργασία με τον Περικλή Γεωργιάδη), 5ο Συνέδριο στη Σύρο - ΤΠΕ στην Εκπαίδευση (DOC)

2005-2006

2001-2002

Μαθηματική άποψη του κόσμου μας

(περιβαλλοντική εργασία, Γυμνάσιο και Λυκειακές τάξεις Μεθάνων)

• Εξώφυλλο (DOC)
  • Περιεχόμενα (DOC)
  • Η περιβαλλοντική ομάδα (DOC)
  • Πρόλογος (DOC)
  • Εισαγωγή (DOC)
  • Το τρίγωνο του Πασκάλ (DOC)
  • Οι αριθμοί Fibonacci (σελ. 21-27) (DOC)
  • Οι αριθμοί Fibonacci (σελ. 28-30) (DOC)
  • Χρυσή Τομή (DOC)
  • Σπείρες-Έλικες (DOC)
  • Πλακοστρώσεις (DOC)
  • Fractals. Η νέα γεωμετρική προσέγγιση του κόσμου μας.(DOC)
  • Βιβλιογραφία (DOC)
  • Οι κατασκευές της ομάδας μας (DOC)