Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1991

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες.

β) Αρχιεπίσκοποι.

γ) Επίσκοποι.

δ) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Σινά Φαράν και Ραϊθώ.

ε) Σχολάζων Αρχιερεύς.

Δ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ

Ο Μακαριώτατος Πατριάρχης της Αγίας Πόλεως Ιερουσαλήμ και πάσης Παλαιστίνης, Συρίας, Αραβίας πέραν του Ιορδάνου, Κανά της Γαλιλαίας και Αγίας Σιών κ. Διόδωρος. 10-11-1962.

Έδρα Ιερουσαλήμ.

α) Μητροπολίτες.

  1. Ο Ναζαρέτ Ισίδωρος. 16-10-1955. (+ 28-10-1991).
    Έδρα Ναζαρέτ.

  2. Ο Καισαρείας Βασίλειος, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Παλαιστίνης. 26-08-1962.

  3. Ο Πέτρας Γερμανός, υπέρτιμος και έξαρχος τρίτης Παλαιστίνης και Πετραίας Αραβίας. 10-07-1966. (+ 07-01-1991).

  4. Ο Βόστρων Υμέναιος. 29-01-1968.

  5. Ο Σκυθουπόλεως Κωνσταντίνος, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Παλαιστίνης. 27-02-1972.

  6. Ο Διοκαισαρείας Ιάκωβος. 05-03-1972. (Προαγωγή 11-11-1991).

  7. Ο Σεβαστείας Κορνήλιος. 06-11-1976. (Προαγωγή 11-11-1991).

  8. Ο Ιορδάνου Παλλάδιος. 08-11-1976. (Προαγωγή 11-11-1991).

  9. Ο Θαβωρίου Δανιήλ. 15-03-1981. (Προαγωγή 11-11-1991).

  10. Ο Ασκάλωνος Αρκάδιος. 21-03-1981. (Προαγωγή 11-11-1991).

  11. Ο Ναζαρέτ Κυριακός, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Γαλιλαίας. 14-09-1989. (Εκλογή 11-11-1991, από Ανθηδώνος).
    Έδρα Ναζαρέτ.

  12. Ο Πτολεμαΐδος υπέρτιμος και έξαρχος Φοινίκης παραλίας (χηρεύει).
    Έδρα Άκρη Ισραήλ.

β) Αρχιεπίσκοποι.

  1. Ο Νεαπόλεως Αμβρόσιος. 22-03-1981.

  2. Ο Ιεραπόλεως Ειρηναίος. 29-03-1981.

  3. Ο Γάζης Αθανάσιος. 11-04-1983.

  4. Ο Καπιτωλιάδος Ησύχιος. 26-03-1984. (Εκλογή 10-11-1991, από Αβήλων).

  5. Ο Τιβεριάδος Γρηγόριος. 17-12-1984.

  6. Ο Λύδδης Τιμόθεος. 21-02-1988. (Εκλογή 29-10-1991, από Πορφυροπόλεως).

  7. Ο Ελευθερουπόλεως Χριστόδουλος. 06-03-1988. (Εκλογή 24-10-1991, από Αρεοπόλεως).

γ) Επίσκοποι.

  1. Ο Ιαμνείας Θεοφάνης. 19-03-1988.

  2. Ο Πορφυροπόλεως Αλέξιος. 23-11-1991.

δ) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Σινά Φαράν και Ραϊθώ.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Σινά, Φαράν και Ραϊθώ Δαμιανός. 23-12-1973.

ε) Σχολάζων Αρχιερεύς.

  1. Ο π. Κωνσταντίνης Νικηφόρος. 13-03-1988.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.