ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

Βαρετό, ανούσιο, παλιό, κακογραμμένο και τόσα άλλα, χαρακτηρισμοί που καταλογίζουν οι μαθητές στο βιβλίο και στο μάθημα γενικότερα. "Γιατί το βάλανε αυτό το μάθημα κυρία;" είναι μια μόνιμη επωδός στις παραδόσεις που κι εμείς ακόμα με δυσκολία την απαντάμε.

Εγώ εξηγούμαι από την αρχή στους μαθητές μου: μπορεί να του καταλογίζουν πολλά, αλλά ο συγγραφέας του βιβλίου είχε καλές προθέσεις. Προσπαθεί να δώσει κάποιες βασικές αρχές και να εξετάσει την τεχνολογία με μια λίγο εκλαϊκευμένη αλλά σφαιρική ματιά. Και το ΠΙ το διάλεξε φαντάζομαι γιατί -τι στο καλό- οι μαθητές της Τεχνολογικής κατεύθυνσης καλό είναι να έχουν μία άποψη για την τεχνολογία γενικότερα. Ας διδάξουμε λοιπόν τεχνολογία που λέει και ο Χ. Ζαραφίδης στο ομώνυμο site του μαθήματος.

Αποφάσισα να διδάξω τα μάθημα χρησιμοποιώντας πολύ το διαδίκτυο. Υπάρχει, όπως γνωρίζουν όλοι, πολύ υλικό στο διαδίκτυο που παρουσιάζει τα θέματα του βιβλίου με εξαιρετικά εποπτικό τρόπο. Έμαθα κι εγώ surf-άροντας πολλά πράγματα τα οποία δεν γνώριζα.

Παραθέτω κάποια links που χρησιμοποίησα ανά θεματική ενότητα:

1. Διαμόρφωση πλάτους/συχνότητας (ΑΜ, FM) (κεφ. 16)

2. Δημιουργία μαγνητικού πεδίου από ρεύμα σε αγωγό (κεφ. 16)

3. Ηλεκτρομαγνητικά κύματα και ηλεκτρομαγνητικό φάσμα (κεφ. 16)

4. Ραδιοκύματα (κεφ. 16)

5. Ο ήχος ως κυματομορφή (κεφ. 16)

6. Το site της ΕΕΤΤ (κεφ. 16)

7. Διαγωνίσματα για το κεφ. 16

8. Φύλλο εργασίας για τη λειτουργία του τηλεφώνου (κεφ. 17)

9. Πολύπλεξη (FDM-TDM) (κεφ. 17)

10. Εργασίες για το σπίτι (κεφ. 18)