Δευτέρα, 8 Δεκεμβρίου 2008

Αρ. Πρωτ. 2873

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ- ΨΗΦΙΣΜΑ

«Το χρονικό ενός προαναγγελθέντος θανάτου»

Ο Σύλλογος Καθηγητών του Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης εμβρόντητος πληροφορήθηκε την εν ψυχρώ δολοφονία του 15χρονου μαθητή στο κέντρο της Αθήνας, το Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2008.

Καταδικάζουμε τη μεθοδευμένη ένοπλη δολοφονική επίθεση του ένστολου ειδικού φρουρού σε άοπλο ανήλικο.  Μια επίθεση που δεν μπορεί να απομονωθεί από τη γενικότερη οικονομική, κοινωνική και πολιτική κρίση, η οποία εύστοχα περιγράφεται από τα λόγια του ίδιου του Προέδρου της Δημοκρατίας: «Αυτό που καταδεικνύεται τον τελευταίο καιρό είναι η πτώση ενός συγκεκριμένου πολιτισμικού προτύπου, η ιδεολογική απονομιμοποίηση ενός τρόπου ανάπτυξης της οικονομίας, λειτουργίας της κοινωνίας» (Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2008).

Καταγγέλλουμε ως πολιτικά υπεύθυνη την κυβέρνηση: η ανοχή και η συνενοχή της εκτρέφει και εντέλει καλύπτει την ασύδοτη δράση των Σωμάτων Ασφαλείας.

Ζητούμε να αποδοθούν οι πολιτικές και διοικητικές ευθύνες προς κάθε κατεύθυνση.

Συμπαραστεκόμαστε στην οδύνη της οικογένειας του θύματος.

Καλούμε τους συναδέλφους και τους μαθητές σε αγωνιστικές κινητοποιήσεις.

Ο Σύλλογος Καθηγητών του

Μουσικού Σχολείου Θεσσαλονίκης