*  ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ  *

8/2/2006

Εκπαιδευτικό λογισμικό

Εμπλουτίστηκε η λίστα με προγράμματα κατάλληλα για εκπαιδευτική χρήση [Ταξινόμηση ανά μάθημα]

Εποπτικό υλικό

Multimedia υλικό (Διαφάνειες, Video, Μικροεφαρμογές) για συμπλήρωση της διδασκαλίας

Download

Χρήσιμα προγράμματα που διαθέτονται ελεύθερα για εγκατάσταση στον υπολογιστή μας

Πειράματα

Σύνδεσμος με Οδηγίες για την εκτέλεση Πειραμάτων από το ΕΚΦΕ ΑΡΚΑΔΙΑΣ

6/10/2005

Μια μεγάλη συλλογή από πειράματα

Πρόκειται για υλικό που έχει δημιουργηθεί και δημοσιευτεί σε ιστοσελίδες από ορισμένα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών.

Εδώ παρουσιάζουμε το υλικό αυτό συγκεντρωμένο και ταξινομημένο ως έχει ή με μικρή μόνο επεξεργασία για καλύτερη εκτύπωση του. Το υλικό αφορά περισσότερο Εργαστηριακές Ασκήσεις για τις τάξεις του Γυμνασίου.

Εργασίες Μαθητών

Πρόκειται για την παρουσίαση  δύο εργασιών που πραγματοποίησαν Μαθητές της Α’ τάξης του Λυκείου Καστρίου στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας.

15/5/2005

Δύο άρθρα για το πώς πρέπει να αντιμετωπίζονται οι ασκήσεις και τα προβλήματα στις Φυσικές Επιστήμες