ΑΛΛΕΣ  ΔΡΑΣΕΙΣ

2008

Μέλος του ΔΙΚΤΥΟΥ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ - "ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ"  http://www.protovoulia.org

2007

Μέλος του "ΔΙΚΤΥΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΤΑΞΗΣ"  [ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ].   http://eclass.sch.gr

2004-6
Μέλος του Πανευρωπαϊκού Δικτύου Ζωγράφων - Καθηγητών Καλλιτεχνικών Μαθημάτων:  "Art Net  Lov'Art"  [http://www.elearning-art.net/art-net_courses/Free_Drawing_(Eng)/index.htm].

2004

Υπεύθυνος - για το 2ο Γυμνάσιο Αιγίου - Διαδραστικού-Εκπαιδευτικού Προγράμματος: "Lab Future".

2003

Σύνεδρος στο Πανελλήνιο Συμπόσιο με θέμα: «ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΕ ΜΝΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΕΙΑ – ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ». ΜΥΤΙΛΗΝΗ.  17 με 19-10-2003.    Διοργάνωση: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ – ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΑΠΟΛΙΘΩΜΕΝΟΥ ΔΑΣΟΥΣ– ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ, ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ.

Συμμετοχή σε Διεθνές Εικαστικό - Μουσικό Φεστιβάλ στο Καστρορεάλε της Σικελίας.

Υπεύθυνος οργάνωσης και παρουσίασης στην Έκθεση Ζωγραφικής & Εντύπων  του Σχολείου στα Ψηλά Αλώνια στα πλαίσια των εκδηλώσεων «Ανθεστήρια 2003» του Δήμου Αιγίου και της Δ.Ε.Π.Α.Α.

Σύνεδρος στο Πανελλήνιο Συμπόσιο με θέμα: «ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ».  21 με 23-2-2003.    Διοργάνωση: ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ και ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ, 21 με 23 Φεβρουαρίου 2003.

Παρουσίαση - σε Ημερίδα: "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ" - μέσω Η/Υ και Power Point οπτικο-ακουστικού και εκπαιδευτικού υλικού του ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΕΦΤΑΠΙΤΑΣ.   Διοργάνωση: AMPΗITRION HOLIDAYS S.A. 18-1-2003.

Παρουσίαση - σε Ημερίδα: "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ" - μέσω Η/Υ και Power Point οπτικο-ακουστικού και εκπαιδευτικού υλικού του ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΕΦΤΑΠΙΤΑΣ.  ΙΣΘΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ.   Διοργάνωση: ΠΕΡΙΑΝΔΡΟΣ Α.Ε. & MEMORY TRAVEL στο ISTHMIA PRIME HOTEL. 11-5-2003

Παρουσίαση - σε Ημερίδα: "ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΣ" - μέσω Η/Υ και Power Point οπτικο-ακουστικού και εκπαιδευτικού υλικού του ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΕΦΤΑΠΙΤΑΣ.  ΙΣΘΜΟΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ.   Διοργάνωση: ΠΕΡΙΑΝΔΡΟΣ Α.Ε. & MEMORY TRAVEL στο ISTHMIA PRIME HOTEL. 18-5-2003

2002

Εισηγητής, στο Σεμινάριο της ΕΝΩΣΗΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ, με θέμα: «Μια διαφορετική προσέγγιση / Παιδαγωγική μέθοδος διδασκαλίας του μαθήματος των καλλιτεχνικών στο Γυμνάσιο με οπτικο-ακουστικά ερεθίσματα μέσω Ηλεκτρονικού Υπολογιστή» [γενικό θέμα Σεμιναρίου: «Διδασκαλία της τέχνης και παιδαγωγικές μέθοδοι». 6-9-2002].

Υπεύθυνος Πολιτιστικής Ομάδας του 2ου Γυμνασίου Αιγίου στην Πολιτιστική Βραδιά στο Μόλο στη Πάτρα.

2001

Δημοσίευση άρθρου: «ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟ ΜΑΘΗΜΑ: ΤΕΧΝΕΣ» (από τη σειρά μαθημάτων σχεδιασμένη σε Η/Υ [Power Point]: «Εναλλακτικός Τρόπος Διδασκαλίας του Μαθήματος των Καλλιτεχνικών στο Γυμνάσιο»)  στο Περιοδικό: «ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ»,  τεύχος: 17,  σελίδες: 144-145.

Διοργανωτής και Πρόεδρος στην Κριτική Επιτροπή του Διαγωνισμού Ζωγραφικής του Δήμου Αιγίου και της Δ.Ε.Π.Α.Α. στα πλαίσια των «Ανθεστηρίων 2001».

2000

Μέλος της Κριτικής Επιτροπής των Μαθητικών Περιφερειακών Αγώνων Ζωγραφικής 2000 (Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας & Ιονίων Νήσων), που έγιναν στο Αγρίνιο στις 20-4-2000.

Υπεύθυνος οργάνωσης και παρουσίασης της ΕΚΘΕΣΗΣ ΚΟΛΛΑΖ &  ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ των μαθητών των τριών τάξεων του 2ου Γυμνασίου Αγρινίου στα πλαίσια των εκδηλώσεων του σχολείου στους Μαθητικούς Αγώνες.