Γρ. Φυσικής Αγωγής Δωδ/σου

Υπεύθυνος Kids Athletics: Γιώργος Μιχαλάκης

Καλωσόρισμα

.

«Αν ονειρευτείς θα κάνεις κάτι. Κι αν κάνεις κάτι, θα ονειρευτείς ξανά» Δ. Μπουραντάς

Από μικρή μου άρεσε να ονειρεύομαι, είχε μια ιδιαίτερη γοητεία να πλάθω έναν διαφορετικό κόσμο από αυτόν που σχημάτιζαν οι αισθήσεις.

Μεγάλωσα και τα όνειρα άλλαξαν μορφή και ύφος όμως δεν σταμάτησαν, δεν σταμάτησαν γιατί κάθε όνειρο σου δίνει έμπνευση και ενέργεια για να δημιουργήσεις, να προσπαθήσεις να το κάνεις πραγματικότητα και όταν τα καταφέρεις να βάλεις πλώρη για άλλα όνειρα?

Ένα από αυτά τα όνειρα λοιπόν ήταν να δημιουργήσω ένα κανάλι επικοινωνίας με σας, έναν χώρο που θα μπορούμε να μιλάμε, να ανταλλάσουμε εμπειρίες, απόψεις, γνώσεις, έναν χώρο που θα νοιώθουμε μέλη μιας ομάδας που μας καταλαβαίνει και μας στηρίζει.

Σας καλωσορίζω στο δικό μας χώρο και ελπίζω μαζί να τον φτιάξουμε καλύτερο.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τη συνάδελφο Μαρία Σαμίου που συνέβαλε ώστε να γίνει πραγματικότητα αυτή η σκέψη, αυτό το όνειρο.

Αδαμαντία Φατσέα

Βίντεο με οδηγίες χρήσης για την εφαρμογή Webex Meetings για τον εκπαιδευτικό, από το Υπουργείο Παιδείας

Η πλατφόρμα e-class του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ)

κλικ στους παρακάτω συνδέσμους

Οδηγίες για την είσοδο και αξιοποίηση της e-class για τον εκπ/κο
Οδηγίες για την είσοδο και αξιοποίηση της e-class για τον μαθητή/τρια
Εγχειρίδια χρήσης της e-class
Βίντεο επεξήγησης για τη δημιουργία μαθήματος στην e-class
Βίντεο επεξήγησης για την διαμόρφωση ρυθμίσεων στην e-class
Βίντεο επεξήγησης για τη διαχείριση εγγράφων στην e-class
Βίντεο επεξήγησης για την ανάρτηση εργασιών στην e-class για μαθητές/τριες

Βίντεο επεξήγησης της πλατφόρμας e-me

κλικ στους συνδέσμους παρακάτω:
Βίντεο επεξήγησης της 1ης σελίδας του e-me
Βίντεο επεξήγησης δημιουργίας επαφών στην e-me
Βίντεο επεξήγησης δημιουργίας διαδραστικού περιεχομένου στην e-me (ασκήσεις που μπορούμε να δημιουργήσουμε για τους μαθητές/τριες μας, πχ ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών, διαδραστικά βίντεο, κουίζ κ.ά.)
Βίντεο επεξήγησης δημιουργίας κυψέλης στην e-me
Βίντεο επεξήγησης δημιουργίας αξιοποίησης κυψέλης στην eme
Περισσότερα επεξηγηματικά βίντεο στο διαδίκτυο

Ασύγχρονη και εξ Αποστάσεως Εκπ/ση – χρήσιμοι σύνδεσμοι για την πλατφόρμα e-me

Κλικ στους συνδέσμους παρακάτω:

Οδηγίες για την ασύγχρονη και εξΑ εκπαίδευση του Υπουργείου Παιδείας
Φόρμα εγγραφής μαθητής/τριας από τον κηδεμόνα
Μήνυμα του Υπουργείου προς τους μαθητές
Ιστοσελίδα διαχείρισης μαθητικών λογαριασμών από τον/την Διευθυντή/ντρια ή τον εκπαδιευτικό (μετά την είσοδο στην υπηρεσία, υπάρχουν αναρτημένες σχετικές οδηγίες)
Ιστοσελίδα οδηγιών απόκτησης λογαριασμού στο ΠΣΔ για εκπ/κους
Ιστοσελίδα οδηγιών απόκτησης λογαριασμού στο ΠΣΔ για μαθητές
Ψηφιακή πλατφόρμα e-me (είσοδος στην υπηρεσία με τους κωδικούς του ΠΣΔ)
Ιστοσελίδα με οδηγίες για τα πρώτα βήματα στην πλατφόρμα e-me (περιλαμβάνει οδηγίες βήμα-βήμα για εκπαιδευτικούς και μαθητές, σχετικά βίντεο και manual)

Ευχές 2020!

20ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΤΗΣ Ε.Γ.Β.Ε.

7 – 8 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ του 2019 θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη το 20 Πανελλήνιο Συνέδριο Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της ΕΓΒΕ,

στην αίθουσα εκδηλώσεων της νέας δημοτικής βιβλιοθήκης του Δήμου Θεσσαλονίκης στο κέντρο της πόλης (γωνία οδών Εθνικής Αμύνης & Αλ. Σβώλου, 2ος όροφος).

Περιεχόμενο: Ειδικές εισηγήσεις – στρογγυλές τράπεζες, 6 εξειδικευμένα σεμινάρια και ελεύθερες ανακοινώσεις από όλο το φάσμα της αθλητικής επιστήμης (προφορικές, αναρτημένες, short  και full paper).

Στους συμμετέχοντες στο συνέδριο θα δοθεί Δίπλωμα Συμμετοχής. Για κάθε σεμινάριο θα δοθεί χωριστή βεβαίωση συμμετοχής.

Προθεσμία υποβολής επιστημονικών ανακοινώσεων 29 Νοεμβρίου 2019, χωρίς δυνατότητα οποιασδήποτε παράτασης.

Η συμμετοχή στο Πανελλήνιο Συνέδριο για τα ταμειακά τακτοποιημένα μέλη της Ε.Γ.Β.Ε. είναι δωρεάν. Η συμμετοχή στα σεμινάρια για όσους εγγραφούν να παρακολουθήσουν το συνέδριο είναι δωρεάν.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το συνέδριο στην ιστοσελίδα της ένωσης Πατήστε εΔώ

Ευχές 2019-2020

Είναι πολλά εκείνα που δεν εξαρτώνται από εμάς, είναι όμως αρκετά κι εκείνα που εξαρτώνται, τουλάχιστον για αυτά ας προσπαθήσουμε να κάνουμε το καλύτερο!

Ευχές για το Πάσχα του 2019

Ανάλογα με τα χρώματα οι προτάσεις ποικίλουν

Στρογγυλή τράπεζα Φυσικής Αγωγής και Αειφορίας στο πλαίσιο του 10ου Πανελληνίου Συνεδρίου Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ

.

Στο πλαίσιο του 10ου Πανελληνίου Εκπαιδευτικών για τις ΤΠΕ, διοργανώνεται στρογγυλή τράπεζα για τη Φυσική Αγωγή και την Αειφορία, το Σάββατο 13-4-2019 στις 12.30-13.45 στην αίθουσα John Dewey (αμφιθέατρο του 1ου ορόφου).

12:30 – 13:45 Φυσική Αγωγή και Εκπαιδευτική Τεχνολογία, Αντωνίου Παναγιώτης

Φυσική Αγωγή: Πέρα από τη Φυσική Διάσταση της Μάθησης, Μαστρογιάννης Ιάκωβος

Τα Κοινωνικά Λογισμικά και η Αλληλεπίδραση στην Ανάπτυξη της Φυσικής Αγωγής, Μαχαιρίδου Μαρία

Το η-ραντεβού της Φυσικής Αγωγής με την Αειφόρο Ανάπτυξη, Φατσέα Αδαμαντία