Archive for Σεπτέμβριος, 2011

Αποσπάσεις, ανακλήσεις και τροποποιήσεις αποσπάσεων των καθηγητών/τριών από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ ΠΥΣΠΕ – (Αρ.Πρωτ.112854/Δ2)

Ανακοινώθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας, για το διδακτικό έτος 2011-12 οι:

Ανακλήσεις αποσπάσεων εκπ/κών Δ.Ε. από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ

? Τροποποιήσεις αποσπάσεων εκπ/κών Δ.Ε. από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ

? Αποσπάσεις εκπ/κών Δ.Ε. από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ

Όλα τα ονόματα εΔώ

Υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας σύμφωνα με τον κλάδο, τα έτη υπηρεσίας του/ης εκπαιδευτικού & τη διοικητική θέση που κατέχει.

Το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας των εκπαιδευτικών σύμφωνα με τον κλάδο, τα έτη υπηρεσίας του/ης και τη διοικητική θέση που κατέχει.

Πατήστε εΔώ

Αποσπάσεις εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ, για το διδακτικό έτος 2011-2012

Από το Υπουργείο Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε η 2η φάση των αποσπάσεων των εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ για το διδακτικό έτος 2011-12.

Οι αιτήσεις που υποβλήθηκαν για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση ανήλθαν στις 1.558 και ικανοποιήθηκαν 498 (ποσοστό 32,02 %).

Οι αποσπάσεις των εκπαιδευτικών δεν θα εκτελεστούν πριν καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας από την οποία αποσπώνται οι εκπαιδευτικοί.

Οι πίνακες με τα ονόματα των εκπαιδευτικών  εΔώ.

Τα νέα Πιλοτικά Προγράμματα Σπουδών

Αναρτήθηκαν απ το Yπoυργείο Παιδείας σε ψηφιακή μορφή:

α) τα νέα Πιλοτικά Προγράμματα Σπουδών τα οποία αναφέρονται: στην Προσχολική – Πρώτη Σχολική Ηλικία, στη Γλώσσα – Λογοτεχνία, στις Ξένες Γλώσσες, στα Θρησκευτικά, στα Μαθηματικά, στις Φυσικές επιστήμες, στις Κοινωνικές επιστήμες και Ιστορία, στην Πληροφορική και Νέες Τεχνολογίες, στο Περιβάλλον και Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη,  στη Σχολική και Κοινωνική Ζωή, στις Τέχνες & τον Πολιτισμό.

β)  Οδηγοί για τον Εκπαιδευτικό.

γ) Πιλοτική Εφαρμογή των Προγραμμάτων Σπουδών και Υποστηρικτικές Ενέργειες.

δ) Ωρολόγια Προγράμματα Σπουδών (δημοτικού και γυμνασίου).

Ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο

Το Πρόγραμμα θα εφαρμοστεί σε 21 Νηπιαγωγεία, 99 Δημοτικά και 68 Γυμνάσια.

Τα ονόματα των σχολικών μονάδων εΔώ

ΠΡΟΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΥ για την Οργάνωση των Περιφερειακών Υπηρεσιών Διοίκησης της Εκπαίδευσης: «Πρώτα ο Μαθητής» – «Πρώτα η Σχολική Μονάδα» Νέα Διοίκηση για το Νέο Σχολείο

Το Σχέδιο Νόμου για τη Διοίκηση και το προσωπικό στο Νέο Σχολείο (Κανονισμός λειτουργίας, Προϊστάμενοι, Διευθυντές, Υποδιευθυντές, Σύλλογος Διδασκόντων κλπ) αναμένεται να προωθήσει η Yπ. Παιδείας στο υπουργικό συμβούλιο, προκειμένου να κατατεθεί για ψήφιση στη Βουλή.

«Πρώτα ο Μαθητής»?«Πρώτα η Σχολική Μονάδα» Νέα Διοίκηση για το Νέο Σχολείο.

Κατεβάστε το προσχέδιο εΔώ

Προσωρινοί πίνακες κατάταξης εκπ/κών ΠΕ11 για τα ΤΑΔ και ΕΤΑΔ

Οι προσωρινοί πίνακες κατάταξης  των  εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής που  κατέθεσαν αίτηση τοποθέτησης  για τα Τμήματα Αθλητικής  Διευκόλυνσης και τα  Ειδικά Τμήματα  Αθλητικής  Διευκόλυνσης έχουν αναρτηθεί στην  ιστοσελίδα http://e-aitisi.sch.gr .

Οι πίνακες είναι προσβάσιμοι και από την επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων http://www.minedu.gov.gr μέσω διαδικτυακής σύνδεσης που οδηγεί στην  ιστοσελίδα http://e-aitisi.sch.gr.

Οι πίνακες περιλαμβάνουν  τη γενική σειρά κατάταξης των μόνιμων εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ11  που έχουν υποβάλει αίτηση  για  τοποθέτηση  στα Τ.Α.Δ. / Ε.Τ.Α.Δ. καθώς και την κατάταξη  κατά νομό  και άθλημα.

Στην ίδια ηλεκτρονική διεύθυνση για την ενημέρωση των ενδιαφερομένων υποψηφίων εκπαιδευτικών,  αναρτάται  και  η υπ΄αρίθμ.105494/Γ4/14-09-2011 Συμπληρωματική  Εγκύκλιος οδηγιών για την  υποβολή ενστάσεων κατά των προσωρινών πινάκων.

Oι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί έχουν δικαίωμα να υποβάλουν ένσταση εντός αποκλειστικής προθεσμίας τριών (3) εργασίμων ημερών, από 15/09/2011 έως  και 19/09/2011.

Oι τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών ΠΕ 11 που πλεονάζουν στη Β/θμια και διατίθενται στην Α/θμια Εκπ/ση Δωδ/σου

Ανακοινώθηκαν από την Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση Δωδεκανήσου οι τοποθετήσεις των εκπαιδευτικών ΠΕ 11 που πλεονάζουν στη Β/θμια και διατίθενται στην Α/θμια Εκπ/ση Δωδ/σου.

τα ονόματα & η διάθεση εΔώ

Εργασιακά δικαιώματα Εκπαιδευτικών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, από την ΔΟΕ

Με αφορμή την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε., επικαιροποιεί και ενημερώνει για την περσινή απόφασή του (αρ.πρωτ. 1211/2-09-10) με θέμα τα εργασιακά δικαιώματα των εκπαιδευτικών που σχετίζονται με:

κατεβάστε το έγγραφο εΔώ

Καλή Σχολική Χρονιά!

ΚΥΡ
Καλή Σχολική Χρονιά σε όλες και σε όλους!
Σεπτέμβριος 2011