Archive for Οκτώβριος, 2011

Κύρωση οριστικού αξιολογικού πίνακα κατάταξης μόνιμων εκπαιδευτικών κλάδου ΠΕ11 για τα Τ.Α.Δ και Ε.Τ.Α.Δ

Kυρώθηκε ο οριστικός αξιολογικός πίνακας κατάταξης των μόνιμων εκπαιδευτικών, κλάδου ΠΕ11, σχολικού έτους 2011-12, για τα Τμήματα Αθλητικής Διευκόλυνσης Τ.Α.Δ (Γυμνασίου) και τα Ειδικά Τμήματα Αθλητικής Διευκόλυνσης Ε.Τ.Α.Δ (Λυκείου).

H απόφαση εΔώ
πίνακας εΔώ

12ο ΘΕΜΑΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΗΣ Ε.Γ.Β.Ε. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ 10 – 11 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2011

Προθεσμία υποβολής επιστημονικών ανακοινώσεων 2 Δεκεμβρίου 2011

Η συμμετοχή στο θεματικό συνέδριο για τα ταμειακά τακτοποιημένα μέλη της Ε.Γ.Β.Ε. είναι δωρεάν.

Το θεματικό συνέδριο θα περιλαμβάνει: Ειδικές εισηγήσεις – στρογγυλές τράπεζες, 2 εξειδικευμένα σεμινάρια και ελεύθερες ανακοινώσεις από όλο το φάσμα της αθλητικής επιστήμης (προφορικές, αναρτημένες, sort και full paper). ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ (ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ, ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΕΣ, SORT ΚΑΙ FULL PAPER).

Θα καλύπτονται τα παρακάτω θέματα της αθλητικής επιστήμης: Προπονησιολογία, Κινητική μάθηση, Κινητική ανάπτυξη, Αθλητιατρική, Αθλητική ψυχολογία, Βιοκινητική – Βιομηχανική, Αθλητική κοινωνιολογία, Αθλητικό δίκαιο, Ειδική αγωγή, Εργοφυσιολογία, Ιστορία Φυσικής Αγωγής, Αθλητισμός για όλους, Φιλοσοφία του Αθλητισμού, Οργάνωση και Διοίκηση του Αθλητισμού, Read the rest of this entry »

Φωνές Νερού Μυριάδες

Το ΚΠΕ Έδεσσας-Γιαννιτσών, ως κομβικός συνεργάτης του Τμήματος Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και Επικοινωνίας της Διεύθυνσης Μουσείων, Εκθέσεων και Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων της Γενικής Διεύθυνσης Αρχαιοτήτων και Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Υπουργείου Πολιτισμού δημιούργησε έναν ενδιαφέροντα ιστότοπο με τίτλο «Φωνές νερού μυριάδες» και σας καλεί σε συνεργασία για τα εξής:

• να ενημερώσετε και να ενημερωθείτε μέσα στο παρόν ιστολόγιο, που δημιουργήθηκε αποκλειστικά για την υποστήριξη και ανάδειξη των εκπαιδευτικών δράσεων, τόσο των δικών σας όσο και εκατοντάδων ομάδων σε όλη την επικράτεια, στο πλαίσιο του προγράμματος «Φωνές νερού μυριάδες»

Αναπλήρωση διδακτικών ωρών και προετοιμασία των μαθητικών παρελάσεων της 28ης Οκτωβρίου

Με απόφαση του Ειδικού Γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας Δ. Β. Μ. Θ. με θέμα “Αναπλήρωση διδακτικών ωρών και προετοιμασία (πρόβες) των μαθητικών παρελάσεων της 28ης Οκτωβρίου” τα σχολεία που τελούσαν υπό κατάληψη για περισσότερες από 4 (τέσσερις) ημέρες δεν θα  συμμετάσχουν στις μαθητικές παρελάσεις, παρά μόνο εφόσον αυτό κρίνεται απαραίτητο για την ομαλή διεξαγωγή της παρέλασης και έπειτα από απόφαση του οικείου Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης.

Το έγγραφο εΔώ

Ενημερωτικοί ιστότοποι με ημερολόγιο των απεργιών

Για την ενημέρωση των πολιτών σχετικά με τις ημερομηνίες που έχουν εξαγγελθεί απεργίες, πατήστε πάνω στους συνδέσμους:
 απεργίες1
απεργίες 2

Αναμόρφωση προγράμματος συνεντεύξεων των υποψήφιων Σχολικών Συμβούλων Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης

Λόγω των κινητοποιήσεων που έχει εξαγγείλει η ΑΔΕΔΥ, το πρόγραμμα συνεντεύξεων των υποψήφιων Σχολικών Συμβούλων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης αναμορφώνεται σύμφωνα με τον πίνακα εΔώ.

Σχεδιασμός και υλοποίηση προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων (Αγωγής Σταδιοδρομίας, Αγωγής Υγείας, Περιβαλλοντικής Αγωγής, Πολιτιστικών Θεμάτων, Comenius- Leonardo da Vinci και eTwinning) Σχ. Ετ. 2011-12

Κατά τη σχολική χρονιά 2011-12 και για τον καλύτερο σχεδιασμό και υλοποίηση των προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων: Αγωγής Σταδιοδρομίας (ΣΕΠ), Αγωγής Υγείας (ΑΥ), Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΠΕ), Πολιτιστικών Θεμάτων, Comenius και eTwinning στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ισχύουν τα ακόλουθα:    περισσότερα εΔώ

Διάθεση Εκπαιδευτικών κλάδων ΠΕ11 και ΠΕ19-ΠΕ20

Σύμφωνα με το Υπ. Αρ. Πρωτ. 118702/Δ2 έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας ΔΒΜΘ εκπαιδευτικοί κλάδων ΠΕ11 και ΠΕ19-ΠΕ20, οι οποίοι με βεβαίωση των Περιφερειακών Δ/ντών Εκπ/σης, κρίνονται υπεράριθμοι στις σχολικές μονάδες της Περιφερειακής Δ/νσης Εκπ/σης που ανήκουν οργανικά και οι οποίοι δεν έχουν διατεθεί στην Α/θμια Εκπ/ση για συμπλήρωση του υποχρεωτικού τους ωραρίου, μπορούν με αίτησή τους να αποσπαστούν στα λειτουργικά κενά της Α/θμιας Εκπ/σης, που περιλαμβάνονται στο συνοδευτικό πίνακα.
Οι Περιφερειακοί Δ/ντές Εκπ/σης μέχρι 19/10/2011 θα διαβιβάσουν στην Κ.Υ. του Υπουργείου πίνακες εκπ/κών που με αίτησή τους επιθυμούν να αποσπαστούν στα λειτουργικά κενά του συνοδευτικού πίνακα, προκειμένου να αποσπαστούν με απόφαση της Υπουργού ύστερα από πρόταση του ΚΥΣΔΕ.

Κατεβάστε το έγγραφο εΔώ

Ημερίδα με θέμα:«Αποτελέσματα έρευνας για τον τρόπο ζωής και την υγεία των εφήβων: Εργαλείο για το σχεδιασμό προληπτικών δράσεων»

Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2011, αίθουσα εκδηλώσεων “Ροδίνι”, 9:00 – 13:00.

Το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Υγείας “Δίοδος”, σε συνεργασία με τον ΟΚΑΝΑ διοργανώνει ημερίδα, με θέμα: «Αποτελέσματα έρευνας για τον τρόπο ζωής και την υγεία των εφήβων: Εργαλείο για το σχεδιασμό προληπτικών δράσεων»

το πρόγραμμα της ημερίδας εΔώ

Πρόγραμμα συνεντεύξεων υποψηφίων Σχολικών Συμβούλων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα με τις ημερομηνίες πρόσκλησης των υποψηφίων Σχολικών Συμβούλων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης σε συνέντευξη ενώπιον του αρμόδιου Συμβουλίου Επιλογής ανά ημέρα και ώρα, στην Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ., Γραφείο 1029, 1ος όροφος.

Οι υποψήφιοι δίπλα στα ονόματα των οποίων αναφέρονται ξένες γλώσσες θα εξεταστούν από αρμόδια επιτροπή, εφόσον το επιθυμούν κατά τη διάρκεια της συνέντευξης, προκειμένου να τύχουν της αντίστοιχης μοριοδότησης κατά τις διατάξεις του άρθρου 198 του Ν. 4001/2011.

Για οποιαδήποτε αλλαγή στον προγραμματισμό, η οποία μπορεί να προκύψει από απρόβλεπτα γεγονότα, οι υποψήφιοι θα ενημερωθούν εγκαίρως.

Το πρόγραμμα εΔώ
Οκτώβριος 2011