Archive for Σεπτέμβριος, 2012

4/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Φουρφουρά

Φεύγεις από το Ρέθυμνο και αφού ταξιδέψεις 45 χιλιόμετρα φτάνεις στον Φουρφουρά, ένα μικρό ορεινό χωριό. Εκεί θα συναντήσεις ένα τετραθέσιο δημοτικό σχολείο με 47 παιδιά και 4 δασκάλους. Πολύ ωραία και γιατί να κάνεις όλο αυτό το ταξίδι; ποιος ο λόγος; Ένα ακόμη δημοτικό σχολείο σε μια δύσκολη περιοχή της χώρας μας. Όμως εκεί, όπως και σε αρκετά ακόμη σχολεία, εφαρμόζονται φρέσκες εκπαιδευτικές πρωτοβουλίες που δίνουν νόημα στην εκπαίδευση, γιαυτό θα επιθυμούσα να σας το συστήσω.

Ο τρόπος που γίνονται τα μαθήματα είναι ξεχωριστός, η βιωματική εκπαίδευση έχει τον πρώτο λόγο. Η ιστορία διδάσκεται σε μορφή παραμυθιού ενώ οι σύγχρονες τεχνολογίες μέσα από μαθήματα ρομποτικής. Ο Άγγελος Πατσιάς είναι ένας από τους πρωταγωνιστές της εφαρμογής αυτής της καινοτόμου εκπαίδευσης και μίλησε σχετικά στο κουτί της Πανδώρας

Αναφέρθηκε στην πρώτη εκπαιδευτική διαδικτυακή τηλεόραση (http://fourfourastv.blogspot.com) που υλοποιήθηκε με την πρωτοβουλία δασκάλων και μαθητών στην προσπάθειά τους να εκφραστούν και να επικοινωνήσουν με άλλα σχολεία από την υπόλοιπη Ελλάδα. Να σταθώ στο καταπληκτικό βιντεάκι (με μουσική, χορό και απίθανους στίχους) που δημιούργησαν τα παιδιά με τον δάσκαλό τους με αφορμή την κίνηση των μορίων.

Μίλησε για το δούναι και λαβείν της κοινωνίας του χωρίου και των μικρών μαθητών. Εμπειρίες των “μεγάλων” μεταφέρονται στα παιδιά τα οποία προσπαθούν να τις μετατρέψουν σε γνώση και να τις επιστρέψουν στην περιοχή, μέσα από το Σχολικό Δίκτυο Ορέων, μια συνεργασία σχολείων του Ρεθύμνου. Ανεβάζουν παραστάσεις, φτιάχνουν σαπούνια, χορτοπιτάκια, καλλιεργούν λαχανικά που αργότερα τα πουλούν στους κατοίκους.

Το σχολείο έχει τη δική του ιστοσελίδα (http://fourfourasweb.wordpress.com/) όπου ανάμεσα στα άλλα η ιστορία της Ε΄δημοτικού έγινε παραμύθι…

Συγχαρητήρια σε όλους όσους μάχονται (πραγματικά δε θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω άλλο ρήμα) για να δώσουν στα παιδιά μας αυτά που τους αξίζουν και να τους κάνουν καλύτερους ανθρώπους.

Σεπτέμβριος 2012