Archive for Ιανουάριος, 2013

Καταγγελία – Ανοικτή Επιστολή για την χορήγηση πιστοποιητικού εξειδίκευσης στην “Διδασκαλία Παραδοσιακού Χορού” από το Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Δ. Μακεδονίας

Καταγγελία ? Ανοικτή Επιστολή του Συλλόγου Πτυχιούχων Καθηγητών Φυσικής Αγωγής Ν. Ροδόπης «Αθλώ» και του Συλλόγου Αδιόριστων Επιστημόνων Φυσικής Αγωγής Ν. Ροδόπης  σχετικά με την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας.

Η πρόσκληση απευθύνεται προς διάφορες κοινωνικές και επαγγελματικές ομάδες, με ή χωρίς παιδαγωγική κατάρτιση και σύμφωνα με τα όσα αναγράφονται σε αυτή, σε χρονικό διάστημα 12 ημερών (Σάββατα) και έναντι 350?, οι συμμετέχοντες θα λάβουν πιστοποιητικό εξειδίκευσης στην «Διδασκαλία του Παραδοσιακού Χορού» (20 ECTS) υπογεγραμμένο από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου. (πηγή: http://www.alfavita.gr)

Η καταγγελία – ανοικτή επιστολή εΔώ

Πανελλαδικές εξετάσεις 2013 μαθητών και αποφοίτων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες- Πίνακας των πιστοποιημένων Ιατροπαιδαγωγικών Κέντρων- Κατάλογος ΚΕΔΔΥ

Η εγκύκλιος για την υποβολή δικαιολογητικών για προφορική ή γραπτή εξέταση μαθητών και αποφοίτων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, βάσει του Ν.3699/2008, στις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2013, για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Πατήστε εΔώ

Ο νέος επικαιροποιημένος πίνακας των πιστοποιημένων Ιατροπαιδαγωγικών Κέντρων που εξέδωσε το αρμόδιο Υπουργείο Υγείας.

Πατήστε εΔώ

Κατάλογος ΚΕΔΔΥ (Κέντρα Διάγνωσης Διαφοροδιάγνωσης και Υποστήριξης).

Θεώρηση Βιβλιαρίων Ασφαλισμένων ΟΠΑΔ – Συμπληρωματικές οδηγίες, 2013

Δόθηκαν συμπληρωματικές οδηγίες για την ανανέωση των βιβλιαρίων των ασφαλισμένων στον ΟΠΑΔ για το έτος 2013.

Πατήστε εΔώ για τις οδηγίες

2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Σκίτσου

«Η χρήση του δρόμου? είναι στο χέρι σου ? Αύριο εγώ θα οδηγώ»

Η επιστημονική ομάδα της EDUCARTOON, στο πλαίσιο της εκστρατείας ενημέρωσης για την κυκλοφοριακή αγωγή, συνδιοργανώνει με την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, τον 2ο πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό σκίτσου με τίτλο: «Η χρήση του δρόμου?είναι στο χέρι σου ? Αύριο εγώ θα οδηγώ».

Ο διαγωνισμός διεξάγεται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων, Αθλητισμού και Πολιτισμού και απευθύνεται σε μαθητές δημοτικών σχολείων (Δ΄- Ε΄- Στ΄ δημοτικού), Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας, δημόσιων και ιδιωτικών αλλά και σε ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού.

Για περισσότερες πληροφορίες κλικ πάνω στην αφίσα

Θεώρηση βιβλιαρίων ασφαλισμένων ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ για το έτος 2013

Η θεώρηση των βιβλιαρίων των ασφαλισμένων του ΟΠΑΔ ? ΤΥΔΚΥ των εν ενεργεία υπαλλήλων και των μελών των οικογενειών αυτών για το έτος 2013, θα γίνει από τους Προϊσταμένους Διευθύνσεων και Τμημάτων των Υπηρεσιών όπου εργάζονται όπως και τα προηγούμενα χρόνια.

Η ανακοίνωση του ΟΠΑΔ εΔώ

Το χρονικό διάστημα για την θεώρηση των βιβλιαρίων ασθενείας των ασφαλισμένων ΟΠΑΔ – ΤΥΔΚΥ για το έτος 2013 ορίζεται από 14-01-2013 έως 28-06-2013 σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. πρωτ. 213/03-01-2013  έγγραφο του ΟΠΑΔ.

Το έγγραφο εΔώ

Οι 13 νέοι Περιφερειακοί Διευθυντές Εκπαίδευσης – 2012

Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού και Αθλητισμού διορίζονται και τοποθετούνται οι παρακάτω εκπαιδευτικοί   Εκπαίδευσης σε θέσεις Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης, ύστερα από αίτησή τους ως εξής:

1. Μελισσόπουλος Σάββας του Παύλου (ΠΕ70), Π/κός Δ/ντής Εκπ/σης Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, με έδρα την Κομοτηνή.

2. Καρατάσιος Γεώργιος του Δημητρίου (ΠΕ03), Π/κός Δ/ντής Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας, με έδρα τη Θεσσαλονίκη.

3. Βόντσα Βασιλική του Γεωργίου (ΠΕ02), Π/κή Δ/ντρια Εκπ/σης Δυτικής Μακεδονίας, με έδρα την Κοζάνη.

4. Χουλιάρα Θεοδώρα του Γεωργίου (ΠΕ70), Π/κή Δ/ντρια Εκπ/σης Ηπείρου, με έδρα τα Ιωάννινα.

5. Ζιάκα Βασιλική του Ιωάννη (ΠΕ11), Π/κή Δ/ντρια Εκπ/σης Θεσσαλίας, με έδρα τη Λάρισα

6. Καραβασίλη Ιωάννης του Ιορδάνη (ΠΕ70), Π/κός Δ/ντής Εκπ/σης Ιονίων Νήσων, με έδρα την Κέρκυρα.

7. Παναγιωτόπουλος Γεώργιος του Ανδρέα, (ΠΕ70), Π/κός  Δ/ντής Εκπ/σης Δυτικής Ελλάδας, με έδρα την Πάτρα

8. Παλιαλέξης Ηλίας του Ιωάννη (ΠΕ70), Π/κός  Δ/ντής Εκπ/σης Στερεάς Ελλάδας, με έδρα τη Λαμία

9. Γκίνης Δημήτριος του Αναστασίου (ΠΕ04.01), Π/κός  Δ/ντής Εκπ/σης Αττικής, με έδρα την Αθήνα

10. Μισθός Πέτρος του Δημητρίου (ΠΕ02), Π/κός  Δ/ντής Εκπ/σης Πελοποννήσου, με έδρα την Τρίπολη.

11. Παπαδανιήλ Μαρία του Χρήστου (ΠΕ70), Π/κή Δ/ντρια Εκπ/σης Βορείου Αιγαίου, με έδρα τη Μυτιλήνη.

12. Μεσσάρης Διονύσιος του Σπυρίδωνα (ΠΕ04), Π/κός  Δ/ντής Εκπ/σης Νοτίου Αιγαίου, με έδρα την Ερμούπολη.

13. Κλινάκης Απόστολος του Ευαγγέλου (ΠΕ70), Π/κός Δ/ντής Εκπ/σης Κρήτης, με έδρα το Ηράκλειο.

Η απόφαση εΔώ
Ιανουάριος 2013