Archive for Απρίλιος, 2014

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2014

Ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας το πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων 2014 και ο γενικότερος προγραμματισμός για τις διαδικασίες εισαγωγής.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΥΠΑΙΘ:

• τα μαθήματα του σχολικού έτους 2013-2014 λήγουν στις 21 Μαΐου λήγουν.
  • οι πανελλαδικές εξετάσεις των υποψηφίων των ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των ημερήσιων και εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Β΄) για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση θααρχίσουν την Τετάρτη 28-5-2014,
  • οι πανελλαδικές εξετάσεις των υποψηφίων των ημερήσιων και εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ-ΟΜΑΔΑ Α΄) θα αρχίσουν την Πέμπτη 29-05-2014.
  • οι εξετάσεις των ειδικών μαθημάτων θα ξεκινήσουν το Σάββατο 21-6-2014. Η Υγειονομική Εξέταση και Πρακτική Δοκιμασία των υποψηφίων για εισαγωγή στα Τμήματα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού (Τ.Ε.Φ.Α.Α.) θα διεξαχθεί από 23-6-2014 ως και 4-7-2014.
  • οι επαναληπτικές πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ θα αρχίσουν τηνΠέμπτη 19-6-2014.

Οι απολυτήριες εξετάσεις για τα μαθήματα που εξετάζονται σε επίπεδο σχολικής μονάδας για την Γ΄ τάξη των ημερήσιων και τη Δ΄ τάξη των εσπερινών Γενικών Λυκείων θα ξεκινήσουν την Παρασκευή 13-6-2014 για όσους θα έχουν συμμετάσχει στις πανελλαδικές και θα διενεργηθούν με βάση το πρόγραμμα που καταρτίζει το κάθε λύκειο χωριστά.

Οι απολυτήριες και πτυχιακές εξετάσεις ημερήσιων και εσπερινών ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Α΄ και Β΄) σε επίπεδο σχολικής μονάδας θα ξεκινήσουν την Παρασκευή 20-6-2014 και θα διενεργηθούν με βάση το πρόγραμμα που καταρτίζει το κάθε λύκειο χωριστά.

Για το πρόγραμμα πατήστε εΔώ

Όταν η “κίνηση” και η “μουσική” πορεύονται στο ίδιο μονοπάτι…

Εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής και Μουσικής που διδάσκουν σε Δημόσιες και Ιδιωτικές Σχολικές Μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της νήσου Ρόδου, συναντήθηκαν στο Μουσικό Σχολείο Ρόδου για να συμμετέχουν στο επιμορφωτικό διήμερο που πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 7/4 και την Τρίτη 8/4/2014. Το βιωματικό σεμινάριο συνδιοργανώθηκε από τη Σχολική Σύμβουλο Μουσικής νοτίου Αιγαίου κ. Κική Κουκουλή και τη Σχολική Σύμβουλο Φυσικής Αγωγής Α/θμιας και Β/θμιας νομού Δωδεκανήσου κ. Αδαμαντία Φατσέα, και περιελάμβανε θέματα Διδακτικής της Μουσικής και της Φυσικής Αγωγής. Oι συμμετέχοντες έμειναν ικανοποιημένοι από το σεμινάριο και εξέφρασαν την επιθυμία για τη συνέχισή του.

Ευχαριστούμε όλους όσοι βοήθησαν και συνέβαλαν στην αποτελεσματική οργάνωση και πραγματοποίηση του επιμορφωτικού σεμιναρίου καθώς και τη Διεύθυνση του Μουσικού Σχολείου Ρόδου για τη ζεστή φιλοξενία.

Ιδιαίτερα ευχαριστούμε τους εισηγητές που ανταποκρίθηκαν άμεσα και πρόθυμα, την Κατερίνα Πολυμενοπούλου, το Γιώργο Ρακόπουλο, το Νίκο Χασάπη, την Ανθούλα Κολιάδη, την Αντιγόνη Ζάχαρη, την Έλενα Χατζηκωνσταντίνου, την Ευαγγελία Βολονάκη.

Επίσης ευχαριστούμε όλους και όλες που συμμετείχαν με έκδηλο ενθουσιασμό. Οι συνάδελφοι άκουσαν με προσοχή, συμμετείχαν, εκφράστηκαν, αυτοσχεδίασαν, χόρεψαν και γέμισαν τις “μπαταρίες” τους για να συνεχίσουν να προσφέρουν, να συνεχίσουν να διαπαιδαγωγούν τους μαθητές και τις μαθήτριες τους μέσα από την κίνηση και τη μουσική, στοιχεία της αγωγής απαραίτητα, που δυστυχώς δεν τυγχάνουν της προσοχής που θα έπρεπε, ειδικά στις μέρες που βιώνουμε.

Για υλικό από το σεμινάριο, πατήστε πάνω στους παρακάτω συνδέσμους:

Το πρόγραμμα του σεμιναρίου εΔώ

Για περισσότερες φωτογραφίες πατήστε πάνω στην παρακάτω εικόνα

Απρίλιος 2014