Archive for 6 Οκτωβρίου, 2018

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους/στις εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής Ν. Δωδεκανήσου και όσους/ες συνεργαστήκαμε μέχρι τώρα.

Είναι πολλές μέρες τώρα, που προσπαθώ να αποφύγω τη συγκεκριμένη επιστολή. Διαβάζω το τελευταίο διάστημα για κύκλους που ολοκληρώνονται, για τελείες που μπαίνουν και τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα. Αρνούμαι να δεχτώ ότι θα βάλω τελεία ή θα κλείσω έναν κύκλο, γιατί ο κύκλος της εκπαίδευσης, είναι ένας και είναι πολύ μεγάλος, αποτελεί ένα σημαντικό τμήμα της ζωής μου και νομίζω ότι για μένα δεν θα κλείσει ποτέ. Ούτε τελεία δέχομαι να βάλω, όχι μόνο γιατί είμαι πεισματάρα, αλλά γιατί και η τελεία, σύμφωνα με τους ειδικούς σηματοδοτεί το τέλος μιας «πρότασης».

Ο λόγος λοιπόν, που τελικά ξεκίνησα να αποτυπώνω τις σκέψεις μου στο χαρτί είναι γιατί θεωρώ ότι σε αυτήν τη φάση, πρέπει με κάποιον τρόπο να επικοινωνήσουμε, είναι τουλάχιστον δική μου ανάγκη, να εκφράσω αυτό που νοιώθω και είναι πολύ έντονο και τα συναισθήματα δυνατά και ξεχειλίζουν.

Και ξεκινάω με ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλες και σε όλους σας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μου δείξατε, και δεν είσαστε από το πλέον εύκολο «κοινό» πιστέψτε με. Ευχαριστώ για την αγάπη σας, για τη στήριξή σας, ευχαριστώ για όσα ζήσαμε μαζί, για όσα μου μάθατε, για όσες κουβέντες κάναμε, είτε ήρεμες, είτε εκρηκτικές, πάντα όμως ενδιαφέρουσες, ευχαριστώ για όσες εμπειρίες ανταλλάξαμε. Ευχαριστώ που με δεχθήκατε στο «σπίτι» σας και μου δείξατε με περηφάνεια τη δουλειά σας. Ευχαριστώ που μου ανοίξατε την καρδιά σας και μοιραστήκατε μαζί μου τις σκέψεις σας και τις ιδέες σας. Η συνεργασία μας ήταν για μένα στιγμές χαράς, δημιουργικές και απολαυστικές και ελπίζω, εύχομαι, να φάνηκα αντάξια των προσδοκιών σας. Πιστεύω ότι μαζί καταφέραμε πολλά πράγματα και προσπαθήσαμε να αναδείξουμε τη μεγάλη συνεισφορά της Φυσικής Αγωγής στη ζωή του ανθρώπου και ειδικά των παιδιών μας. Αν στην πορεία στεναχώρησα κανέναν ή καμία, να είστε σίγουροι και σίγουρες ότι δεν ήταν από πρόθεση.

Όμως, διπλώστε τα μαντήλια, τόνισα ότι τίποτα δεν τελειώνει εδώ, το ταξίδι συνεχίζεται και τα νέα είναι ευχάριστα. Νοιώθω ήρεμη και πολύ όμορφα, που άμεσα κοντά σας, θα βρίσκεται πλέον μια καινούρια, άξια συνάδελφος η κυρία Μαρία Μαχαιρίδου. Μας έρχεται από το βορά, όμως έχει υπηρετήσει σε διάφορα σχολεία ανά την Ελλάδα και στο Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης στο ΤΕΦΑΑ της Κομοτηνής, το έργο της είναι μεγάλο και η προσφορά της στην εκπαίδευση μέχρι τώρα, αρκετά σημαντική. Έχει πολύ μεράκι και διάθεση για να προσφέρει και να μοιραστεί μαζί σας γνώσεις και εμπειρίες και πιστέψτε με διαθέτει πολλές. Είμαι βέβαιη ότι θα την υποδεχθείτε και θα την αγκαλιάσετε όπως αγκαλιάσατε κι εμένα.

Τώρα, εμείς, όπως είπα, δεν τελειώσαμε, κανένας κύκλος δεν κλείνει, η πορεία μας συνεχίζεται και θα είναι εξίσου όμορφη και ενδιαφέρουσα. Θεωρώ ότι η συνεργασία μας με την κα Μαχαιρίδου θα είναι εποικοδομητική και δημιουργική. Άλλωστε η Φυσική Αγωγή αποτελεί σημαντικό κομμάτι και είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την Αειφορία, με τις αρχές και τις ιδέες του Αειφόρου Σχολείου. Ο σκοπός και οι στόχοι ταυτίζονται, γιαυτό ετοιμαστείτε. Οι συνεργασίες συνεχίζονται κάτω από νέα οπτική γωνία και ελπίζω να παραμείνετε συνδεδεμένοι!

Να είστε όλες και όλοι καλά!

για εσάς μφ

Οκτώβριος 2018