Έχουμε 1 επισκέπτης συνδεδεμένους
Αρχική σελίδα

Η φυσική άσκηση είναι αναγκαία για την προαγωγή και προάσπιση της υγείας. Η σχολική Φυσική Αγωγή προσπαθεί να μεταδώσει στους μαθητές τη συνήθεια της συστηματικής άσκησης στο πλαίσιο προαγωγής της υγείας τους και της «δια βίου άσκησης για την υγεία», ενώ παράλληλα και η Αγωγή Υγείας επιχειρεί  τη διαμόρφωση θετικής στάσης και συμπεριφοράς προς τη φυσική άσκηση. Με την ίδρυση αυτού του θεματικού δικτύου στην εκπαίδευση επιδιώκεται:

• Να αναδειχθεί εκτενώς ο ρόλος και η αξία της φυσικής άσκησης στην υγεία του ανθρώπου στη σύγχρονη κοινωνία.
  • Να ενισχυθεί η θετική στάση και συμπεριφορά των μαθητών στη φροντίδα για την υγεία τους και στη διαμόρφωση ενός υγιεινού και «δραστήριου» τρόπου ζωής.
  • Να συνδυασθεί η ενημέρωση με τη συμμετοχή σε ενεργητικές και ευχάριστες δραστηριότητες, που συνδυάζονται με την αξιοποίηση του ελεύθερου χρόνου, την υγεία και την ποιότητα ζωής.
  • Να υποστηριχθούν εκπαιδευτικές προσεγγίσεις και καινοτόμες δράσεις στον τομέα της φυσικής άσκησης για την υγεία, τόσο στο μάθημα της φυσικής αγωγής όσο και στο πλαίσιο των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων.
  • Να δημιουργηθούν γνωστικά εφόδια για εκπαιδευτικούς και κατάλληλο εκπαιδευτικό υλικό με δραστηριότητες για τους μαθητές.
  • Να αποτυπωθούν τέλος οι τρόποι και οι μορφές φυσικής άσκησης που επηρεάζουν και καθορίζουν την κατάσταση της ψυχικής και σωματικής υγείας του ανθρώπου.

Δρ. Απόστολος Ντάνης, Σχολικός Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής

Φυσική δραστηριότητα στο σχολείο πέρα από το μάθημα της Φυσικής Αγωγής

• Διαγνωστικές αξιολογήσεις της φυσικής δραστηριότητας των μαθητών → καθορισμός στόχων
  • Ελεύθερο κινητικό παιχνίδι στα διαλείμματα (διάθεση υλικού: μπάλες, σχοινάκια, κλπ ↔ πρόγραμμα χρήσης χώρων)
  • Διοργανώσεις πρωταθλημάτων (εντός της διδακτικής ώρας ή στα διαλείμματα)
  • Διοργανώσεις αθλητικών εκδηλώσεων ή παραστάσεων (με σχετική προετοιμασία των μαθητών)
  • Υπαίθριες φυσικές δραστηριότητες αναψυχής σαν διδακτική/ εκπαιδευτική επίσκεψη, πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων ή αξιοποίηση εκδρομής
  • Γνωριμία με νέα ή μη διαδεδομένα αθλήματα → δημιουργία ενδιαφέροντος
  • Δράσεις ενίσχυσης των μετακινήσεων με φυσική δραστηριότητα (περπάτημα, ποδήλατο, skateboard, rollers)
  • Προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων που εμπεριέχουν φυσική δραστηριότητα (π.χ. σχολικός κήπος, δράσεις εθελοντισμού, μουσική-χορός-θέατρο, γυμναστική στο σπίτι, κατασκευές, κ.α.)
Project του 5ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς

Επισκεφθείτε ...

hmerida3

Το  υλικό των παρουσιάσεων στην Ημερίδα "Ο ρόλος της φυσικής δραστηριότητας στην ανάπτυξη και την υγεία του παιδιού" που πραγματοποιήθηκε στις 14-12-2010 στο Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. των Σερρών