ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

211 800 1953

adimitropoulos@sch.gr

ελληνική

Έχω δύο παιδιά, τον Θύμιο, τεχνολόγο διαδικτύου και πολυμέσων και τη Μαρία-Λουίζα, διακοσμήτρια και έναν εγγονό, τον Ανδρέα.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΕΜΠΕΙΡΙΑ:

*        Είμαι μόνιμος εκπαιδευτικός κλάδου ΠΕ 12.02. Από τον 8/2011 είμαι διευθυντής του 1ου Γυμνασίου Χολαργού. Διετέλεσα διευθυντής στα Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Ηρακλείου Αττικής (2007-2011), ενώ τη χρονιά 2006/2007 υπηρέτησα ως αναπληρωτής διευθυντής στο Ι.Ε.Κ. Αμαρουσίου. Κατά το διάστημα 1987-2006 δίδαξα διάφορα μαθήματα της ειδικότητάς μου (ΠΕ 12.02) σε Τεχνικά Λύκεια, Γυμνάσια και Λύκεια.

*        Κατά το διάστημα 1983-1987 διηύθυνα μονάδες επαγγελματικής κατάρτισης για έφηβους και νέους με νοητική καθυστέρηση. Κατά το διάστημα 1977-1987 εργάστηκα ως αρχιτέκτονας ελεύθερος επαγγελματίας.

ΣΠΟΥΔΕΣ-ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ-ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ:

*        Είμαι διπλωματούχος αρχιτέκτονας του Α.Π.Θ. (1977), κάτοχος διδακτορικού διπλώματος του τμήματος Φ.Π.Ψ., της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α. στο γνωστικό πεδίο της Ειδικής Αγωγής (1995) και κάτοχος πτυχίου Παιδαγωγικών της ΠΑ.ΤΕ.Σ./Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε. (1983).

*        Έχω επιμορφωθεί σε θέματα Πληροφορικής, Οργάνωσης και Διοίκησης, Μεθοδολογίας της Έρευνας, Πρωτογενούς Πρόληψης, Αστρονομικής Εκπαίδευσης και Εκπαίδευσης Ενηλίκων.

ΑΛΛΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ:

*        Είμαι μέλος του Συνεργαζόμενου Εκπαιδευτικού Προσωπικού του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (από το 2004) στο γνωστικό πεδίο της Εκπαίδευσης Ενηλίκων.

*        Είμαι πιστοποιημένος (Ε.ΚΕ.ΠΙΣ.) Εκπαιδευτής Ενηλίκων, Εκπαιδευτής Εκπαιδευτών Ενηλίκων και Αξιολογητής Εκπαιδευτών Ενηλίκων.

*        Είμαι πιστοποιημένο Στέλεχος Συνοδευτικών και Υποστηρικτικών Υπηρεσιών (Σ.Υ.Υ.), Εκπαιδευτής Στελεχών Σ.Υ.Υ., Εκπαιδευτής Εκπαιδευτών Στελεχών Σ.Υ.Υ. και Αξιολογητής Στελεχών Σ.Υ.Υ..

*        Είμαι Εκπαιδευτής Εκπαιδευτών Ενηλίκων του Ι.Δ.ΕΚ.Ε..

*        Είμαι επιμορφωτής Πληροφορικής πιστοποιημένος από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο για τις ανάγκες επιμόρφωσης εκπαιδευτικών.

*        Έχω οργανώσει ως επιστημονικός υπεύθυνος και έχω διδάξει σε δεκάδες προγράμματα Συνεχιζόμενης Επαγγελματικής Κατάρτισης.

*        Κατά τη διάρκεια της θητείας μου στο 1ο Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής και στο Λύκειο Κωφών και Βαρηκόων Αγίας Παρασκευής οργάνωσα, υλοποίησα και/ή συμμετείχα σε δεκάδες προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Σωκράτης/Comenius, Κινητικότητας κ.ά. στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

*        Έχω διδάξει στο Μαράσλειο Διδασκαλείο Δ.Ε., στο Διδασκαλείο «Δ. Γληνός», στο Π.Ε.Κ. Δυτικής Αττικής, στο τμήμα Σ.Υ.Π. της Σ.Ε.Λ.Ε.Τ.Ε. και στο Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού του τμήματος Φ.Π.Ψ., της Φιλοσοφικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α..

ΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ:

*        Κριτής άρθρων προς δημοσίευση στο περιοδικό της Επιστημονικής Ένωσης Εκπαίδευσης Ενηλίκων (2006-).

*        Εξωτερικός Αξιολογητής σε προγράμματα για μαθητές με αναπηρία και τις οικογένειές τους στο πλαίσιο του Ε.Π.Ε.Α.Ε.Κ. ΙΙ (2006- ).

*        Μέλος της Οργανωτικής Επιτροπής και Διευθυντής της SpaceCamp 2006 του Children's Camp Club του Ευρωπαϊκού Οργανισμού Διαστήματος (ESA), 18-31/7/2006, Ρίο Αχαΐας.

*        Αναπληρωτής Υπεύθυνος του Έργου «Μελέτη, Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Προγραμμάτων Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού σε Επίπεδο Σχολικής Μονά­δας και Κέντρου Σ. Ε. Π. για Άτομα με Ειδικές Ανάγκες και Κοινωνικώς Αποκλεισμένα Άτομα», της Ενέργειας 1.1.ε. («Επαγγελματικός Προσανατολισμός»), του Μέτρου 1.1. («Αναμόρφωση Προγραμμάτων Γενικής Εκπαίδευσης»), του Υποπρογράμματος «Γε­νική και Τεχνική Εκπαίδευση», του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Αρχική Επαγγελματική Κατάρτιση» (Ε. Π. Ε. Α. Ε. Κ.)», του 2ου Κ. Π. Σ. (Υπεύθυνη Έρ­γου: Δ. Σιδηροπούλου-Δημακάκου, 1998-2000).

*        Επιβλέπων μηχανικός και υπεύθυνος εργοταξίων σε έργα οδοποιίας αρμοδιότητας 5ης Μ.Ο.Μ.Α. στην ορεινή Κυνουρία για χρονικό διά­στημα 16 μηνών.

*        Έχω λάβει μέρος σε ερευνητικά ή συγγραφικά έργα που σχετίζονται με θέματα πολιτών με ειδκές ανάγκες (Ο.Ε.Ε.Κ., Τ.Ε.Ι. Πειραιά, Πολυτεχνική Σχολή Α.Π.Θ.)

ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ:

Αγγλικά (First Certificate in English του Cambridge / Grade A / 1985)

ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΟ ΕΡΓΟ-ΕΡΓΑΣΙΕΣ:

Έχω γράψει ή επιμεληθεί 7 άρθρα, εργασίες και σπουδαστικά βοηθήματα, 2 άρθρα σε ελληνικά περιοδικά με κριτές, 4 ανακοινώσεις σε διεθνή συνέδρια και 3 ανακοινώσεις δημοσιευμένες σε πρακτικά ελληνικών συνεδρίων.

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ-ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ:

Είμαι μέλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας, της Ελληνικής Ψυχολογικής Εταιρείας, της Επιστημονικής Εταιρείας Εκπαίδευσης Ενηλίκων, της Ελληνικής Εταιρείας Υποστηριζόμενης Εργασίας, της Επιστημονικής Ένωσης «Νέα Παιδεία» και της Ελληνικής Εταιρείας Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

Υπήρξα αντιπρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων στην Ειδική Αγωγή (1986-1987), μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Εργαζομένων σε Μονάδες, Ιδρύματα και Σχολεία Ειδικής Αγωγής (1986-1987), αναπληρωματικό μέλος του Δ.Σ. του Ν.Π.Ι.Δ. «Βρεφονηπιακοί Σταθμοί Δήμου Παπάγου» (2005-2006), μέλος της Δημοτικής Επιτροπής Υγείας και Πρόνοιας του Δήμου Παπάγου (1991-2002), μέλος και γραμματέας του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Λυκείου Παπάγου (1991-1993) και μέλος της American Association on Mental Retardation (1991-2002).