Χρήστης:    Μυστικός κωδικός:    Απομνημόνευση     Είσοδος στο Σύστημα

Members: 3122, newest: εˆ˜ε…ˆζ°

ΚΛΗΜΗΣ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΥΣ
από ΑΝΝΑ ΝΤΙΖΟΥ από Wednesday 01 September 2004

Πατέρας της Εκκλησίας, θεολόγος και ικανότατος εκκλησιαστικός συγγραφέας. (150-215 μ.Χ) Γεννήθηκε στην Αθήνα από ειδωλολάτρες γονείς, μορφώθηκε στην Συρία, την Αίγυπτο, την Κάτω Ιταλία. Ανήσυχο φιλοσοφικό πνεύμα, ταξίδεψε πολύ και σε κάποιο από ταξίδια του έγινε Χριστιανός. Διαδέχτηκε τον Πάνταινο στη διεύθυνση της σχολής της Αλεξάνδειας. Τόνισε το θεολογικό χαρακτήρα της φιλοσοφικής σχολής της Αλεξάνδρειας, υποστηρίζοντας την ένωση και τη συνέχιση της ελληνικής και της χριστιανικής φιλοσοφίας. Πέθανε στην Καισαρεία το 215. Έργα του: Λόγος προτρεπτικός προς Έλληνας, Παιδαγωγός, Στρώματεις.

Βαθμολογώντας
Όχι βαθμολογημένο

Date / Time

Copyright 2004 adizou & sch.gr.
Εφαρμογές του users.att.sch.gr/adizou χρησιμοποιούν τεχνογνωσία και εργαλεία που αναπτύχθηκαν από την υλοποίηση του προγράμματος © e107 δυναμικού website.
e107 είναι © e107.org 2002/2003 και δημοσιεύεται σύμφωνα με GNU GPL license.
Render time: 0.4584 second(s).