Modele de clatite

Clatitele pot fi adevarate opere de Arta, daca ai Putina imaginatie. Poti avea curcubeu de clatite la Micul Dejun, le puteti da diverse forme sau chiar opere de Arta in Miniatura. IATA, mai jos, 5 retete amuzante de clatite, care sunt foarte usor de reproductis. Dacă nu aveţi decat foarte puţin timp la dispoziţie, puneţi toate ingrédients entele Într-un vas destul de adânc şi mixaţi totul. TEHNICA este rapidă şi simplă, Dar are tendinţa să întărească mai mult aluatul; trebuie Deci prevăzut un timp de odihnă mai lung. Berea şi cidrul pot face aluatul mai uşor. În acest caz, aveţi grijă să puneţi mai puţin lapte. Acest Tutorial te invata cum Poti face clatitele sa arate ca o Dantela… sau ca niste mileuri. Ai nevoie de o aluatul de clatite so forma de decorat prajiturile si imaginatie. Poti desena orice forme doresti, geometrice, animale, personaje de desene Animate. Lasa imaginatia sa te ghideze: Când începeţi să preparaţi aluatul pentru clătite este bine să puneţi făina în formă de Movilă Într-un castron şi să faceţi în mijloc o adâncitură în Care să puneţi ouăle. E important să procedaţi aşa, ca să evitaţi formarea de cocoloaşe: făina de PE margini va aluneca spre Centru, va intra în contact cu ouăle şi se va umezi treptat.

La Sfârşit, aluatul trebuie să fie neted şi omogen. În cazul în Care cocoloaşele persistă, treceţi compoziţia printr-o sită. Înainte de a prăji clătitele, aluatul trebuie să se odihnească între 30 de minute şi o oră, ca să fie mai élastique şi făina să se hidrateze Perfect. Aluatul de clătite poate fi personalizat în funcţie de utilizare: cu ROM, Cu Grand Marnier, Cu Calvados, Cu vanilie, Cu scorţişoară, Cu cacao… Poate fi însoţit de o garnitură, Cu condiţia ca aceasta să fie foarte fină: coajă rasă de citrice, brunoise de fructe, fructe uscate tăiate fin. Dacă tigaia nu este destul de caldă, clătitele nu se prăjesc suficient, rămân Albe şi sunt greu de mânuit. Dacă este prea încinsă, aluatul se coagulează, nu se poate manevra şi clocoteşte înainte de a fi întins. Este Deci obligatoriu să controlaţi Perfect intensitatea căldurii.

Deşi un astfel de preparat se mânca de multă vreme, termenul de «clătită» apare în patiserie Abia în Secolul XIII. Acest répliqués Popular nu are un Creator cunoscut, chiar Dacă variante ALE reţetei se găsesc în manuscricrise încă DIN Secolul XIV. Este Cât se poate de Adevărat că, de secole, se fac clătite în toate civiliszaţiile. Simplu de făcut, DIN aluatul de clătite se pot préparation Atât feluri sărate (clătite umplute cu brânză, Cu SPANAC etc.) Cât şi deserturi (clătite cu zahăr, Cu dulceaţă, flambate, Suzette şi chiar suprapuse pentru a forma un tort). Studiolorien ne prezinta mai multe moduri de a Decora o clatita Panda. Poti folosi Zahar brun sau pudra, e Poti Juca cu formeLe. 1. Amestecaţi ouăle cu făina Spargeţi Într-un castron 4 ouă şi bateţi-le cu un vârf de Sare, 50 GRAME de zahăr TOS şi opţional un Strop de esenţă de vanilie (sau ce esenţă preferaţi). Într-un Alt vas, puneţi 250 GRAME de făină în formă de Movilă, apoi faceţi în mijloc o adâncitură în Care adăugaţi ouăle. Amestecaţi ouăle cu făina. 2.

Încorporaţi treptat laptele Adăugaţi treptat câte 50 ml de lapte, PE măsură ce făina îl înghite, şi amestecaţi cu telul fără să bruscaţi aluatul, ca să nu devină prea constant.

This entry was posted in Χωρίς κατηγορία. Bookmark the permalink.