Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Μουσοικολογία-Μουσικά Όργανα Σαντορίνης

Μουσοικολογία-Μουσικά Όργανα Σαντορίνης

Το Στ΄2 τμήμα του Δημοτικού Σχολείου Εμπορείου πραγματοποίησε επίσκεψη στο Μουσείο Μουσικών Οργάνων στην Οία Σαντορίνης.Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν μουσικά όργανα από την προσωπική συλλογή του κ.Χριστόδουλου Χάλαρη,τα οποία κατασκεύασε ο ίδιος σύμφωνα με πηγές και ιστορικές μαρτυρίες από την προϊστορική εποχή  ως το Βυζαντίο.Τα παιδιά βρήκαν πληροφορίες από το οικογενειακό τους περιβάλλον για τα μουσικά  όργανα του νησιού τους,πώς μάθαιναν να παίζουν οι νεότεροι,σε ποιες εκδηλώσεις της καθημερινής ζωής παίζονται.Αναλύσαμε τη σύνθετη λέξη  Μουσοικολογία ,που σημαίνει μουσική+οικολογία,δηλαδή όταν κατασκευάζουμε μουσικά όργανα από υλικά που θα κατέληγαν στα σκουπίδια,όπως χαλασμένοι μαρκαδόροι,κουτάκια αναψυκτικών,παλιά cd,γυάλινα δοχεία και υλικά από τη φύση,όπως κοχύλια και άμμος.Κατασκεύασαν οι μαθητές μουσικά όργανα από αυτά τα αντικείμενα,έπαιξαν με αυτά,διασκέδασαν με τον πρωτότυπο και διαφορετικό τρόπο που έβγαζαν...

Εορτολόγιο

div style="width:150px;text-align:center;">Εορτολόγιο