filodofra

Γιορτή Τριών Ιεραρχών

E-mail Εκτύπωση PDF

Για τη γιορτή των τριών Ιεραρχών διοργανώσαμε στο σχολείο μας μία εκδήλωση στην οποία συμμετείχαν κυρίως τελειόφοιτοι του Λυκείου.

Οι μαθητές διάβασαν σύγχρονα κείμενα για τους Ιεράρχες (το επαναστατικό τους μήνυμα και τη σημερινή νόθευση της γιορτής).

Συμμετείχαν σε θεατρικό αναλόγιο, στο οποίο τρεις μαθητές παρίσταναν τους Ιεράρχες που μιλούσαν -με γνήσια αποσπάσματα από το έργο τους-για θέματα παιδείας, απαντώντας σε ερωτήματα μιας μαθήτριας που υποδυόταν τη δημοσιογράφο.

Τέλος μαθήτριες τραγούδησαν κάλαντα από το Ανατολικό Αιγαίο που εικονοποιούν μια φανταστική συνάντηση του Μ. Βασιλείου με τους άλλους δύο.

Ακολούθησε σύντομη ομιλία της θεολόγου διευθύντριας για την προσφορά των Τριών και η βραδιά τελείωσε με καλύμνικα πρωτοχρονιάτικα κάλαντα και κοπή βασιλόπιττας.