Εκπαιδευτικά Λογισμικά

Πατώντας στις παρακάτω εικόνες μπορείτε να μεταβείτε

στις κατάλληλες διευθύνσεις του διαδικτύου

και να κατεβάσετε τα σχετικά λογισμικά :

Ολοκληρωμένο εκπαιδευτικό πακέτο, με στόχο να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγήςνα μάθουν να κυκλοφορούν πεζοί με ασφάλεια, να γνωρίσουν τους κινδύνους που υπάρχουν στο δρόμο, να μάθουν τα σήματα κυκλοφορίας, να μάθουν για την ασφαλή οδήγηση με το ποδήλατο, καθώς και τις προφυλάξεις που πρέπει να παίρνουν όταν μετακινούνται με μέσα μεταφοράς (αυτοκίνητο, μέσα μαζικής μεταφοράς), να μπορούν να βρίσκουν λύσεις σε πραγματικές συνθήκες.

Το εκπαιδευτικό λογισμικό «Μελέτη Περιβάλλοντος Α'- Δ' Δημοτικού» αποτελείται από τέσσερις θεματικές ενότητες με μορφή πολυμεσικών εφαρμογών, προσομοιώσεων, εργαλείων και εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων. Οι θεματικές ενότητες είναι οι ακόλουθες:
• Ασφάλεια στους δρόμους
• Μηχανές - Επικοινωνία - Ενημέρωση
• Ταξίδια στο χρόνο
• Αναλαμβάνουμε δράση

To «Μαθαίνω να κυκλοφορώ με ασφάλεια» είναι ένα δωρεάν εκπαιδευτικό λογισμικό σχετικό με την Κυκλοφοριακή Αγωγή, κατάλληλο για μικρότερα παιδιά και για παιδιά με ειδικές ανάγκες. Είναι πολύ σημαντικό στις μέρες μας να υπάρχει η σωστή καθοδήγηση των παιδιών μας για το πως θα συμπεριφέρονται στους δρόμους, πράγμα που το εν λόγω πρόγραμμα το κάνει πολύ καλά και με τέτοιο τρόπο, ώστε τα πιτσιρίκια να  μαθαίνουν παίζοντας!

Το Hot Potatoes είναι μία συλλογή μικρών εφαρμογών για τη δημιουργία ασκήσεων εξάσκησης ή αξιολόγησης μέσω Η/Υ ή διαδικτύου. Συγκεκριμένα αποτελείται από πέντε εφαρμογές, κάθε μία από τις οποίες χρησιμοποιείται για τη δημιουργία ασκήσεων ενός συγκεκριμένου τύπου. Ο εκπαιδευτικός μπορεί να δημιουργήσει όσες ασκήσεις χρειάζεται, και στη συνέχεια να τις δημοσιεύσει, είτε μία μία είτε ως συλλογή, στον παγκόσμιο ιστό, προς χρήση από τους μαθητές ή άλλους εκπαιδευτικούς. Πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο δημιουργίας ασκήσεων μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο .

Λογισμικό Υποστηρικτικής Τεχνολογίας - ΕννοιολογικήΧαρτογράφηση

Το Inspiration είναι ένα πρόγραμμα το οποίο σας βοηθά να

κατασκευάζετε διαγράμματα εννοιών (χάρτες εννοιών).

Το Inspiration είναι λογισμικό εννοιολογικής χαρτογράφησης,

το οποίο βοηθά τους μαθητές να εκφράσουν, να οργανώσουν

και να αναπτύξουν τις ιδέες τους. Χρησιμοποιώντας τις αρχές της

«οπτικής μάθησης» (visual learning) οι μαθητές αναπτύσσουν

τη δυνατότητά τους να κατασκευάζουν σενάρια, να οργανώνουν

πληροφορίες, να κατανοούν έννοιες και να εκφράζουν και να

μοιράζονται τις σκέψεις τους.