Ανακυκλώνοντας τα παλιά – παλιά χρόνια ……. και σήμερα.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα «Ανακυκλώνοντας τα παλιά – παλιά χρόνια και σήμερα» που υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το Αρχαιολογικό Μουσείο Άρτας  με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων, είχε ως στόχο να βιώσουν τα παιδιά τη σημασία της ανακύκλωσης για το παρόν και το μέλλον του πλανήτη μας και ταυτόχρονα να γνωρίσουν πρακτικές των αρχαίων κοινωνιών.

Καλλιεργώντας τη φιλαναγνωσία στο νηπιαγωγείο.

Σκοπός της φιλαναγνωσίας είναι η εξοικείωση του μικρού μαθητή με την ανάγνωση και η σταδιακή σταδιακή εξοικείωση μιας φιλικής σχέσης του με το λογοτεχνικό βιβλίο.Αυτή η σχέση θα το βοηθήσει να αναπτύξει την κριτική και δημιουργική του σκέψη, να δραστηριοποιήσει τη φαντασία του και την εφευρετικότητά του, να εμπλουτίσει την αισθητική του καλλιέργεια, να δοκιμάσει τα συναισθήματά του αναπτύσσοντας έτσι τη συναισθηματική του νοημοσύνη, να καλλιεργήσει τη γλωσσική του έκφραση με έμμεσο και βιωματικό τρόπο, και εν κατακλείδι να συγκροτήσει ολόπλευρα την προσωπικότητά του.ΦΙΛΑΝΑΓΝΩΣΙΑ

Οι φυσικές επιστήμες στο νηπιαγωγείο.

Το νέο αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών για το νηπιαγωγείο υποστηρίζει ότι η ενασχόληση των παιδιών προσχολικής ηλικίας με τις Φυσικές επιστήμες συμβάλλει α) στην αξιοποίηση της περιέργειας και του εσωτερικού κινήτρου που έχουν τα μικρά παιδιά για τη διερεύνηση του κόσμου που τα περιβάλλει β) στην υποστήριξη του επιστημονικού  «γραμματισμού» ώστε να μπορούν να διερευνούν συστηματικά και να κατανοούν βασικές λειτουργίες, να επιλύουν προβλήματα, να διαμορφώνουν κριτική στάση και να λαμβάνουν αποφάσεις που υποστηρίζουν την ανάδειξη της αλληλεξάρτησης επιστήμης,τεχνολογίας και κοινωνίας,γ) στην ανάπτυξη θετικής στάσης απέναντι στην επιστήμη, στην οργάνωση των εμπειριών με συστηματικό τρόπο και στη συνειδητοποίηση ότι η επιστήμη αποτελεί πολιτισμικό προϊόν σε διαρκή εξέλιξη.

Βιβλιογραφία

ΔΕΠΠΣ-ΑΠΣ (2007) ΝΕΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ( Σχολείο του 21ου αιώνα).Νέο πρόγραμμα σπουδών, Οριζόντια Πράξη», με κωδικό MIS 295450 και ειδικότερα στο πλαίσιο του Υποέργου 1: «Εκπόνηση Προγραμμάτων Σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και οδηγών για τον εκπαιδευτικό «Εργαλεία Διδακτικών Προσεγγίσεων».

Τουλίπες