DSC00862ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΡΥΟΠΙΔΑΣ ΚΥΘΝΟΥ

Καλώς ορίσατε στην ιστοσελίδα μας!!!

Εδώ μπορείτε να ενημερώνεστε για θέματα που αφορούν την Κύθνο και το Δημοτικό Σχολείο Δρυοπίδας***.

***Η Δρυόπιδα ή Σύλλακα, είναι κεφαλοχώρι της Κύθνου και απέχει πέντε χιλιόμετρα από το λιμάνι. Το όνομά του χωριού μάς παραπέμπει στους πρώτους κατοίκους του νησιού, τους Δρύοπες. Το χωριό είναι χτισμένο στις πλευρές ξεροπόταμου με την παραδοσιακή αρχιτεκτονική, με διώροφα σπίτια καλυμμένα με κεραμοσκεπές, κάτι που δεν συνηθίζεται στις υπόλοιπες Κυκλάδες.

Εξερευνώντας το γραφικό χωριό, τα μέρη που οπωσδήποτε αξίζει να δείτε είναι η Πιάτσα (κεντρική πλατεία) και η συνοικία του Γαλατά, αλλά και οι όμορφες εκκλησιές του οικισμού. Ζητήστε να δείτε το ξυλόγλυπτο τέμπλο της εκκλησίας του Αγίου Μηνά. Το σπήλαιο Καταφύκι κοντά στο χωριό της Δρυοπίδος στη Θέση «Φιρές», είναι αναξιοποίητο και από τα μεγαλύτερα σπήλαια της Ελλάδας. Μπορείτε να επισκεφθείτε ένα μέρος του.

Στην Δρυόπιδα αξίζει επίσης να επισκεφθείτε και το πολύ ενδιαφέρον Λαογραφικό Μουσείο.

Εορτολόγιο

Ρολόι