Web Counter

Οι Φυσικές Επιστήμες μέσα στη σχολική τάξη, αλλά και έξω από αυτήν

Η ιστοσελίδα αυτή δημιουργήθηκε για να επικοινωνούμε και να μοιραζόμαστε ό,τι θεωρούμε ενδιαφέρον και χρήσιμο στην καθημερινή συνάντηση με τους μαθητές, αλλά και την δική μας ενημέρωση για θέματα και ερωτήματα που συνδέονται με τις Φυσικές Επιστήμες.

Εκτός από το Διδακτικό Υλικό που θα βρίσκεται αναρτημένο, μπορούμε να συζητάμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις για τα διδακτικά βιβλία, τα εκπαιδευτικά λογισμικά, τις εργαστηριακές ασκήσεις, τα διαγωνίσματα και όποιο άλλο ζήτημα προκύπτει στην διδακτική πράξη.

Είναι επίσης σημαντικό να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες (και με φωτογραφίες) από τη συμμετοχή μας σε σεμινάρια, συνέδρια, προγράμματα και κάθε είδους δραστηριότητες εκτός ή εντός του σχολείου, που συντελούν στην αναβάθμιση του ρόλου μας και την διεύρυνση των στόχων μας ως δασκάλων.

Μέσα από τις Φυσικές Επιστήμες οι μαθητές μας μπορούν να αποκτήσουν δεξιότητες που θα τους οδηγήσουν στη δημιουργία κριτικής σκέψης για την ερμηνεία του φυσικού κόσμου κατ’ αρχήν και κριτικής στάσης (στη συνέχεια) απέναντι στην πληροφορία που τους κατακλύζει.

Νομίζω ότι οι συζητήσεις μπορούν να μας βοηθήσουν ώστε στο σημερινό σχολείο να δημιουργήσουμε με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα τις προϋποθέσεις για την ανάπτυξη αυτών των δεξιοτήτων, που, μάλλον όλοι, θεωρούμε ως το σημαντικότερο μέρος της δουλειάς μας.

created by anithagenilos