49ο ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ
ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2010- 2011
Συμμετοχή μαθητών/τριών των τάξεων A', Β' , Γ' στο διαγωνισμό Aστρονομίας. Οι μαθητές βραβεύθηκαν με το τρίτο βραβείο.
Σχετικό Βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=DuMg9OekmQU
ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2009 - 2010
Ο Μορφωτικός Όμιλος Πετρούπολης διοργάνωσε τον 2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης-Διηγήματος για το σχολικό έτος 2009-2010. Το σχολείο μας έλαβε μέρος με μαθήτριες της Γ΄ Λυκείου. Σε αυτό το διαγωνισμό η μαθήτρια Σουφλή Θεοδώρα του Γ3 πήρε βραβείο με το ποίημα «Χρώμα μοναξιάς» .
Συγχρόνως όμως η ίδια μαθήτρια με το ίδιο ποίημα και η Χριστοπούλου Ευσταθία με το ποίημα «Η ονειροπαγίδα» έλαβαν μέρος στον 12ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ποίησης και Διηγήματος που διοργάνωσε η Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών για το σχολικό έτος 2009-2010. Και οι δύο πήραν έπαινο σε αυτό το διαγωνισμό. Αυτή η προσπάθειά τους έγινε με την παρακίνηση και καθοδήγηση της καθηγήτριας Παπαδιονυσίου Δέσποινας ΠΕ02.
Ο μαθητής της Β Λυκείου Μολογούσης Παναγιώτης επιλέχθηκε να εκπροσωπήσει το σχολείο μας στο πρόγραμμα της Βουλής των Εφήβων, για το έτος 2009-2010 με την παρακίνηση του καθηγητή Κατσίκα Αγαμέμνονα ΠΕ02. Στη ΙΕ΄ σύνοδο της Βουλής των Εφήβων συμμετείχαν 300 μαθητές απ’ όλα τα λύκεια της χώρας και του απόδημου ελληνισμού στη Γερμανία, τον Καναδά, την Αυστραλία και την Αφρική.
Σχετικό Βίντεο
http://www.youtube.com/watch?v=G5CULrUgw6g
Συμμετοχή μαθητών/τριών μας στο διαγωνισμό EUSO, με υπεύθυνο τον κ. Ραουζέο Ματθαίο, Φυσικό. Στο διαγωνισμό που διεξήχθη στις 28 Νοεμβρίου 2010 το σχολείο μας έλαβε μέρος, εκπροσωπούμενο από τους μαθητές της δευτέρας τάξης: Μαρινέλλα Μπουλάρη, Γιώργο Καραγιάννη και Γιώργο Γιαννάτο καταλαμβάνοντας τη 3η θέση των προκριματικών του "Ε.Κ.Φ.Ε" Νέας Φιλαδέλφειας.