Από τα εκπαιδευτικά λογισμικά που είναι διαθέσιμα στα σχολεία έχω επιλέξει και χρησιμοποιώ το GeoGebra. Έχει τη δυνατότητα να υποστηρίζει διδασκαλίες πάνω σε έννοιες της γεωμετρίας αλλά και της Άλγεβρας, όπως οι συναρτήσεις. Άλλο πλεονέκτημά του είναι ότι είναι ελεύθερο. Μπορεί κανείς να το κατεβάσει στο πρώτο site που θα βγει αν σε κάποια μηχανή αναζήτησης γράψει GeoGebra.

Ακόμη το έχω χρησιμοποιήσει για την κατασκευή των σχημάτων που περιλαμβάνονται στα φύλλα εργασίας, εκτός από τα σχήματα που έχω πάρει έτοιμα από το βιβλίο του καθηγητή ή το σχολικό βιβλίο.

Εδώ δίνεται ένα φύλλο εργασίας εισαγωγικό στο εκπαιδευτικό λογισμικό GeoGebra. Μπορεί να διδαχθεί σε οποιαδήποτε τάξη, από την πρώτη γυμνασίου ως την τρίτη λυκείου. Μετά από αυτό μπορεί να ακολουθήσει οποιοδήποτε από τα άλλα φύλλα εργασίας που προτείνονται στον παρόντα δικτυακό τόπο.

Ένα εξαιρετικός σχετικός δικτυακός τόπος είναι Mathematics and Multimedia - GeoGebra