Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 24 Μαΐου 2015 Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 24 Μαΐου 2018 Ημερομηνία Δημοσίευσης

Πεντηκοστή - του Αγίου Πνεύματος

La Pentecôte -  Fête de l'Esprit Saint et de l'Église

Η  Πεντηκοστή είναι μια από τις επίσημες  γιορτές της Χριστιανικής θρησκείας τόσο για την Καθολική όπως και για την Ορθόδοξη Εκκλησία. Γιορτάζεται πάντα Κυριακή και του αγίου Πνεύματος Δευτέρα, πενήντα ημέρες μετά την Ανάσταση και είναι ημέρα αργίας.

ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗ Jean Restout1732 Louvre

ΠΕΝΤΗΚΟΣΤΗ Jean Restout - 1732 - Μουσείο του Λούβρου

Ας δούμε τι τιμούμε αυτές τις ημέρες

Πεντηκοστή ονομάζεται κατά την Καινή Διαθήκη η επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος στους Αποστόλους που συνέβη την πεντηκοστή ημέρα από την Ανάσταση του Ιησού Χριστού (Πράξεις β' 1-41).

Σε ανάμνηση του γεγονότος αυτού, κάθε χρόνο, οι Χριστιανοί εορτάζουν με ιδιαίτερη λαμπρότητα την εορτή της Πεντηκοστής και αυτό διότι θεολογικά η ημέρα αυτή θεωρείται η γενέθλια ημέρα της Εκκλησίας.

Κατά την ημέρα της Πεντηκοστής οι Απόστολοι μαζί με άλλους πιστούς βρίσκονταν στο υπερώο όπου και προσεύχονταν. Ήταν η ώρα ενάτη πρωινή, όταν ξαφνικά ακούστηκε μια παράδοξη βοή σαν δυνατός αέρας  που γέμισε το σπίτι, και κάτι σαν γλώσσες φωτιάς στάθηκαν πάνω από το κεφάλι κάθε μαθητή. Ήταν το Άγιο Πνεύμα!

"Όταν έφθασε ή μέρα της Πεντηκοστής, ήταν όλοι οι πιστοί μαζί στο ίδιο μέρος. Καί ξαφνικά ήρθε από τον ουρανό βοή, πού έμοιαζε σαν να φυσά δυνατός άνεμος, καί γέμισε το σπίτι πού κάθονταν. Καί παρουσιάστηκαν γλώσσες σαν φλόγες φωτιάς να διαμοιράζονται σ' αυτούς καί να κάθεται από μια στον καθένα καί όλοι γέμισαν από Πνεύμα "Άγιο" (Πράξ. 2,1-4).

Η επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος τους καθάρισε από τις αμαρτίες, τους φώτισε το νου και τους θέρμανε το θείο ζήλο, ώστε να γίνουν αργότερα οι αναμορφωτές της οικουμένης.

El Greco- Η επιφοίτηση του ΑγιουΠνευματοςαρχές17αιωνα

El Greco - Η επιφοίτηση του Αγιου Πνεύματος - αρχές 17ου αιώνα

Την ημέρα της Πεντηκοστής έλαβε χώρα η επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος στους 120 μαθητές (περιλαμβανομένων και των αποστόλων του Ιησού) οπότε, σύμφωνα με τις Πράξεις των Αποστόλων, έλαβαν Άγιο Πνεύμα μιλώντας σε ξένες γλώσσες (γλωσσολαλιά) «για τα θαυμαστά έργα του Θεού», γεγονός που έγινε αντιληπτό από Ιουδαίους και προσήλυτους που ήταν στην Ιερουσαλήμ για τη γιορτή των Εβδομάδων. Ως αποτέλεσμα, έπειτα και από το κήρυγμα του Πέτρου, βαφτίστηκαν εκείνη την ημέρα 3.000 νέα μέλη της χριστιανικής εκκλησίας. (Πράξεις 1:13-15· 2:1-41) Εκείνη η ημέρα ήταν 50 ημέρες μετά την ανάσταση του Ιησού Χριστού.

Η "Πεντηκοστή" άρχισε να γιορτάζεται από τους αποστολικούς χρόνους είτε στο ναό των Ιεροσολύμων μαζί με τους Ιουδαίους (Πράξεις κ'16), είτε χωριστά. Σύμφωνα με τους εκκλησιαστικούς Πατέρες και συγγραφείς του β' μισού του 4ου αιώνα γίνεται λόγος περί του εορτασμού από τους αποστολικούς χρόνους όπου κατά την εορτή αυτή γινόταν και η βάπτιση των κατηχουμένων όπου και για το λόγον αυτό συνεχίζεται και ψάλλεται ο τρισάγιος ύμνος: «Ὅσοι γὰρ εἰς Χριστὸν ἐβαπτίσθητε, Χριστὸν ἐνεδύσασθε».

PENTHKOSTH 9iotto

Έργο του Giotto στο παρεκκλήσιο των Scrovegni στην Πάδοβα (1305) -υστερογοτθικό στυλ  που προαναγγέλλει ήδη την Αναγέννηση. Οι βυζαντινές επιρροές είναι ακόμα ευδιάκριτες στην τεχνοτροπία.

Πηγές:

Friday the 19th. . Joomla 3.0 templates. All rights reserved.