Δημιουργηθηκε στις Κυριακή, 31 Μαΐου 2015 Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 04 Ιουνίου 2018 Ημερομηνία Δημοσίευσης

kermesse

La fête des écoles pour la fin de l'année scolaire

Η γιορτή των σχολείων  για το τέλος της σχολικής χρονιάς

Οι καλοκαιρινές διακοπές των σχολείων στη Γαλλία ξεκινούν αρχές Ιουλίου, για το 2018 στις 7 Ιουλίου.

Κάθε χρόνο, λοιπόν, στο τέλος Ιουνίου, λίγο πριν κλείσουν τα σχολεία γίνονται στα σχολεία της Γαλλίας οι καθιερωμένες γιορτές!

Συνήθως είναι υπαίθριες γιορτές στην αυλή του σχολείου και στην παιδική χαρά με παιχνίδια, πάγκους και μπουφέ. Τα έσοδα από τη γιορτή θα βοηθήσουν το σχολείο να αγοράσει τον επόμενο χρόνο ένα νέο υπολογιστή πολυμέσων, ένα modem, εκτυπωτή, σαρωτή ή θα προσφέρουν εκπαιδευτικές εκδρομές.

Η γιορτή του κάθε σχολείου συχνά οργανώνεται από τους γονείς με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών, οι οποίοι οργανώνουν τα περίπτερα, τα παιχνίδια και αναζητούν προσφορές για τη λοταρία από τους καταστηματάρχες της περιοχής.

Μόλις αποφασισθεί η ημερομηνία, ανακοινώνουν τη γιορτή! Κάνουν αφίσες και τις  επικολλούν σε καταστήματα και σε κατάλληλες θέσεις για να ενημερώσουν τη γειτονιά στην πόλη ή το χωριό.

Αφίσες που διαφημίζουν τη γιορτή

affiche-kermesse-villers-ecalles

Η γιορτή αρχίζει μερικές φορές με μια παράσταση από τους μαθητές ή αθλητικά τουρνουά. Είναι επίσης η ευκαιρία της έκθεσης των έργων των τάξεων, που όλοι επισκέπτονται, προς μεγάλη υπερηφάνεια των παιδιών που βλέπουν τα έργα τους να εκτίθενται και τον κόπο τους να ανταμείβεται στα θαυμαστικά βλέμματα των επισκεπτών.

Αρκετές φορές τα παιδιά μεταμφιέζονται για τη γιορτή.

Εδώ είναι μερικά από τα παιχνίδια  μιας σχολικής γιορτής:

• Το παιχνίδι με τη μπάλα: Είναι ένα στεφάνι δεμένο ανάμεσα σε δύο δέντρα από ένα σχοινί και τα παιδιά πρέπει να ρίξουν τη μπάλα προσπαθώντας να την περάσουν μέσα από το στεφάνι. Τα μικρότερα παιδιά ρίχνουν από απόσταση περίπου 2 μέτρων, και τα μεγαλύτερα από περίπου 4 μέτρα. Κερδίζει όποια ομάδα περάσει τη μπάλα  μέσα από το στεφάνι περισσότερες φορές.

• Το παιχνίδι με τον καθρέφτη: Χαράσσουν στο έδαφος με κιμωλία μια διαδρομή με στροφές και ένα ή περισσότερα μικρά εμπόδια. Οι παίκτες πρέπει να κάνουν τη διαδρομή  προς τα πίσω με τη βοήθεια ενός καθρέφτη, χωρίς να βγαίνουν έξω από τα χαραγμένα όρια και χωρίς να μετακινήσουν τα εμπόδια. Μετά από 3 λάθη ο παίκτης χάνει και ακολουθεί ο επόμενος. (είναι αρκετά δύσκολο να περπατάς προς τα πίσω κοιτάζοντας στον καθρέφτη!)

miroir

• Το ψάρεμα: Με τη βοήθεια ενός καλαμιού ψαρέματος, στην άκρη του οποίου υπάρχει ένας μικρός γάντζος, ο παίκτης προσπαθεί να ψαρέψει μικρά πλαστικά παπάκια ή άλλα ζώα που επιπλέουν στο νερό.

peche ligne

• Το καλάθι: Κατά τη διάρκεια της γιορτής μερικοί μαθητές αναλαμβάνουν να περιφέρουν ένα καλάθι γεμάτο. Όποιος από τους παρευρισκόμενους θέλει να παίξει πληρώνει ένα μικρό αντίτιμο και έπειτα πρέπει να υπολογίσει το βάρος του καλαθιού. Αν το πετύχει, με μια μικρή απόκλιση, κερδίζει ένα λαχνό για τη λοταρία.

• Το άλμπουμ των φωτογραφιών: Είναι παραπλήσιο παιχνίδι με το προηγούμενο, που σκοπός του επίσης είναι να πουληθούν λαχνοί για τη λοταρία. Τα παιδιά περιφέρουν ένα άλμπουμ με φωτογραφίες των δασκάλων και του προσωπικού του σχολείου, φωτογραφίες όμως από την παιδική τους ηλικία, και οι παίκτες πρέπει να μαντέψουν ποιος είναι ποιος, με έπαθλο ένα λαχνό.

• Υπάρχει επίσης πάγκος μακιγιάζ, όπου τα παιδιά μπορούν να διαλέξουν το μακιγιάζ που θέλουν με θέματα όπως λιοντάρι, πασχαλίτσα, πεταλούδα και άλλα. Σ' αυτόν τον πάγκο συμμετέχουν εθελοντές-μακιγιέρ.

maquill

• Επίσης πάγκος φωτογραφιών, από όπου με ένα μικρό αντίτιμο βγάζουν καλλιτεχνικές αναμνηστικές φωτογραφίες.

• Τόμπολα: Κατά τη διάρκεια της προηγούμενης εβδομάδας πουλούν στους γονείς και γνωστούς λαχνούς και η κλήρωση γίνεται κατά τη διάρκεια της γιορτής.

Υπάρχουν και πολλά άλλα παιχνίδια και πάγκοι, που κάθε χρόνο τροποποιούνται ανάλογα με την έμπνευση των παιδιών και των διοργανωτών.

Και η τελευταία στάση, από την οποία περνούν όλοι ... Το μπαρ-μπουφέ! Οι γονείς, αλλά και οι εκπαιδευτικοί, φέρνουν κέικ, πίτες, πίτσες, και άλλες γαστρονομικές σπεσιαλιτέ. Μερικές φορές υπάρχουν και λιχουδιές -δημιουργίες των παιδιών! Υπάρχουν επίσης μαλλί της γριάς, ποπ κορν, μπάρμπεκιου, τηγανίτες και κρέπες, έτσι ώστε  να ικανοποιηθούν όλοι!

kermesse-alpev-le-buffet 611284 510x255

Και, τέλος, οι σχολικές γιορτές καταλήγουν σε ένα μεγάλο μπουκέτο από μπαλόνια, που τα αφήνουν ελεύθερα να πετάξουν ψηλά, κάτι που διασκεδάζει τόσο τα παιδιά όσο και τους μεγάλους!

ballons

Καλό καλοκαίρι!!! - Bon é!!!

Καλές διακοπές!!! - Bonnes vacances!!!

Puzzle

Vive les vacances!!!

vives-les-vacances

Πηγή:

Thursday the 25th. . Joomla 3.0 templates. All rights reserved.