Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Διάκριση σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό

Διάκριση σε Πανελλήνιο Διαγωνισμό

Το Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2012, διεξήχθει στην Αθήνα η τελική φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού με πειράματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας, που διοργανώνεται όλα αυτά τα χρόνια από την Πανελλήνια Ένωση Κέντρων Φυσικών Επιστημών.

Το σχολείο μας, το Γενικό Λύκειο Σύρου, συμμετείχε για μια ακόμη χρονιά, εκπροσωπόντας τις Κυκλάδες μέσω του ΕΚΦΕ Σύρου, και πετυχαίνοντας μια ακόμα διάκριση.

Σε σύνολο 41 σχολείων που συμμετείχαν, κατετάγη 3ο, χάνοντας οριακά για μία θέση τη δυνατότητα εκπροσώπησης της χώρας μας στον Πανευρωπαικό διαγωνισμό που θα γίνονταν στο επόμενο στάδιο.

Οι μαθητές-τριες:

1) Δρυμπέτα Ιωάννα,

2) Τζανετή Ευαγγελία και

3) Ντούρλαρης Νικόλας προετοιμάσθηκαν το προηγούμενο διάστημα υπό τις οδηγίες και την επίβλεψη του υπευθύνου του ΕΚΦΕ κ. Ρούμελη Νίκου, και των καθηγητών τους:

1) κ.Πρίντεζη Γιώργου και

2) κ.Ζορμπά Θανάση καθώς και με τη βοήθεια του βοηθού ΕΚΦΕ κ.Δαλέζιου Φραγκίσκου και κατόρθωσαν να

συγκεντρώσουν υψηλότατες βαθμολογίες σε όλες τις κατηγορίες.

Εορτολόγιο

Ρολόι