Σήμερα0
Εβδομάδα0
Μήνας0
Συνολικά70

Currently are one guest and no members online

Προγραμματισμός

Διακοπές στο χωριό

Διακοπές στο καταπράσινο χωριό.

"

Γρανίτσα Ευρυτανίας (2)

"

Λιγα λογια για μενα

Ειδικότητα: Δασκάλα (ΠΕ70)

Σχολείο: Δημοτικό σχολείο Γρανίτσας Ευρυτανίας

Γρανιτσα Ευρυτανιας

Η Γρανίτσα Ευρυτανίας είναι ένα ορεινό χωριό, χτισμένο σε ύψος 850 μέτρων, μέσα στο πράσινο, σε δασώδη κατηφορική περιοχή του όρους Λιάκουρα, δίπλα στο μικρό ποταμό Γρανιτσιώτη. Παντού ρέουν πλούσια χωνευτικά νερά. Το χωριό διατηρεί χωρίς καμιά παρέμβαση την παλιά του όψη.

Υπάγεται στον καλλικρατικό δήμο Αγράφων ενώ μέχρι το 2010 αποτελούσε την έδρα του καποδιστριακού δήμου Απεραντίων και απέχει 83 χλμ. από το Καρπενήσι. Είναι πατρίδα του Ζαχαρία Παπαντωνίου, του Στέφανου Γρανίτσα, του Δημοσθένη Γούλα, του Μιχάλη Σταφυλά και πολλών άλλων σπουδαίων δημιουργών της Ευρυτανικής τέχνης. Γενέτειρα του νεομάρτυρα Μιχαήλ Μαυρουδή, που μαρτύρησε το 1544 στη Θεσσαλονίκη.

Στο χωριό υπάρχει το Λαογραφικό Μουσείο Γρανίτσας, όπου εκτίθενται διάφορα αντικείμενα λαϊκής τέχνης, υφαντά, ξυλόγλυπτα, αγροτικά και κτηνοτροφικά εργαλεία, αργαλειός, τοπικές φορεσιές και όπλα του '21, προσωπογραφίες και προσωπικά αντικείμενα των Ζαχαρία Παπαντωνίου και Στέφανου Γρανίτσα, πίνακες των σπουδαίων ντόπιων λαϊκών ζωγράφων Χρήστου Καγκαρά και Λευτέρη Θεοδώρου (που λειτουργεί και προσωπικό μουσείο) καθώς και η προσωπική βιβλιοθήκη του Ζαχαρία Παπαντωνίου.

Κατά την απογραφή του 2001 το χωριό αριθμούσε 474 κατοίκους.

Βρίσκεστε εδώ: Home
Free joomla templates by www.joomlashine.com