Που βρίσκεται το μενού του grub ?

Ξεκίνησε από da_perama, 24 Νοε 2010, 10:44:43 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

da_perama

Θέλω να βάλω στο grub των clients, την επιλογή Netboot πρώτη, αλλά δεν έχω καταλάβει που βρίσκεται το μενού του grub.

alkisg

Ανοίγεις το παρακάτω αρχείο:
sudo gedit /etc/default/grub


Και αλλάζεις την τέταρτη γραμμή του σε:
GRUB_DEFAULT="Network boot (gpxe)"


Τέλος, ειδοποιείς τον grub ότι άλλαξες τις ρυθμίσεις του και επομένως χρειάζεται να ενημερώσει το μενού του:
sudo update-grub



Πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αλλάξω το πακέτο μας "gpxe-grub" ώστε η επιλογή "Network boot (gpxe)" να μπαίνει αυτόματα πρώτη; Είναι δηλαδή η πιο συχνή επιλογή για όσους εγκαθιστούν αυτό το πακέτο;

apanagio

Παράθεση από: alkisg στις 24 Νοε 2010, 10:57:39 ΠΜ

Πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αλλάξω το πακέτο μας "gpxe-grub" ώστε η επιλογή "Network boot (gpxe)" να μπαίνει αυτόματα πρώτη; Είναι δηλαδή η πιο συχνή επιλογή για όσους εγκαθιστούν αυτό το πακέτο;

Νομίζω ότι μια τέτοια αλλαγή θα είχε νόημα

da_perama

Επειδή η διαδικασία όπως την περιγράφεις είναι ευκολότατη, νομίζω ότι καλύτερα να το αφήσεις ως έχει, για να μπορεί ο υπεύθυνος του εργαστηρίου να περάσει ένα διάστημα δοκιμών και όποτε είναι έτοιμος το αλλάζει μόνος του.

da_perama

Εκτέλεσα τα παραπάνω χωρίς πρόβλημα αλλά δεν άλλαξε το default του grub.

alkisg

#5
Ανέβασε λίγο το αρχείο /boot/grub/grub.cfg καθώς και την έκδοση του πακέτου grub-pc, το οποίο το βλέπεις είτε από το Synaptic είτε με την παρακάτω εντολή:
dpkg-query -W grub-pc


Αν θες έλα και από το IRC.

da_perama


da_perama

#7
Τελικά οι  υποδείξεις του alkisg δουλεύουν, αρκεί να τις εκτελέσει κανείς στους clients και όχι στον server όπως έκανα εγώ.
Πολλά ευχαριστώ στον alkisg για την υποστήριξη.

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν βρει το δίκτυο δε θα έπρεπε να κάνει boot απ' τον δίσκο; Αν όντως έτσι πρέπει να γίνεται, γιατί σε μένα δεν το κάνει; Τι πρέπει να κοιτάξω;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Παράθεση από: Δημήτρης Δαλαγιώργος στις 31 Ιαν 2011, 03:51:47 ΜΜ
Αν για οποιοδήποτε λόγο δεν βρει το δίκτυο δε θα έπρεπε να κάνει boot απ' τον δίσκο;

Δυστυχώς όχι. Τελευταία φορά που το είχα κοιτάξει, το gpxe μπορούσε να "αναφέρει network boot failure" στο BIOS, αλλά όχι στο grub.
Έτσι αυτό που λες γίνεται αν γράψεις το gpxe σε ROM (=φασαρία), αλλά δεν γίνεται όταν καλείται από τον grub.

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Παράθεση από: alkisg στις 31 Ιαν 2011, 06:25:14 ΜΜ
Δυστυχώς όχι. Τελευταία φορά που το είχα κοιτάξει, το gpxe μπορούσε να "αναφέρει network boot failure" στο BIOS, αλλά όχι στο grub.
Έτσι αυτό που λες γίνεται αν γράψεις το gpxe σε ROM (=φασαρία), αλλά δεν γίνεται όταν καλείται από τον grub.

Δηλαδή, άπαξ κι εγκαταστήσω το gpxe-grub και πειράξω το /etc/default/grub ο υπολογιστής χάνει την αυτονομία του και μετατρέπεται σε τερματικό!; Δεν υπάρχει τρόπος να τον επαναφέρω; Ή να μου βγαίνει ένα μενού όπως με τη λύση του ltsp-loader ώστε να διαλέγω κάθε φορά;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Παράθεση από: Δημήτρης Δαλαγιώργος στις 01 Φεβ 2011, 12:29:14 ΠΜ
Δηλαδή, άπαξ κι εγκαταστήσω το gpxe-grub και πειράξω το /etc/default/grub ο υπολογιστής χάνει την αυτονομία του και μετατρέπεται σε τερματικό!; Δεν υπάρχει τρόπος να τον επαναφέρω; Ή να μου βγαίνει ένα μενού όπως με τη λύση του ltsp-loader ώστε να διαλέγω κάθε φορά;

Δημήτρη μάλλον παρεξήγησες.

Ρώτησες αν μπορεί (αυτόματα) να μπουτάρει από το σκληρό όταν δεν βρίσκει το δίκτυο, και σου είπα ότι δεν γίνεται.
Μενού επιλογών φυσικά και γίνεται να βγάλει.
Όταν του πείραξες το αρχείο ρυθμίσεων, του πείραξες την προεπιλεγμένη καταχώρηση του μενού.

Απλά όταν υπάρχει ένα μόνο λειτουργικό σύστημα στον υπολογιστή, το Ubuntu δεν εμφανίζει το μενού του grub.
Δες το παραδιπλανό θέμα που είχε ανοίξει ο da_perama για το πώς το εμφανίζουμε:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3567.0

Δημήτρης Δαλαγιώργος

#12
Παράθεση από: alkisg στις 01 Φεβ 2011, 12:53:19 ΠΜ
Απλά όταν υπάρχει ένα μόνο λειτουργικό σύστημα στον υπολογιστή, το Ubuntu δεν εμφανίζει το μενού του grub.
Δες το παραδιπλανό θέμα που είχε ανοίξει ο da_perama για το πώς το εμφανίζουμε:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=3567.0

Αφού μου λέει 'Operating System not found' πώς θα μπω στο Ubuntu να διορθώσω το /etc/default/grub;
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Καθώς μπουτάρει ο υπολογιστής, κρατάς πατημένο το αριστερό shift και εμφανίζεται το μενού του grub, και από εκεί επιλέγεις να μπουτάρει τοπικά.

Παράθεση από: https://help.ubuntu.com/community/Grub2
If the menu is not normally displayed during boot, hold down the SHIFT key as the computer attempts to boot to display the GRUB 2 menu.