Προσαρμογή του βιβλίου για διδασκαλία με Scratch

Ξεκίνησε από sstergou, 06 Δεκ 2010, 10:33:01 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

sstergou

Ο συνάδελφος Στέλιος Χαραλαμπίδης τροποποίησε το σχολικό βιβλίο έτσι ώστε ως περιβάλλον προγραμματισμού να χρησιμοποιείται το scratch. Είναι αξιόλογη δουλειά και προσωπικά με γλίτωσε από πολύ κόπο και για αυτό τον λόγο θα ήθελα να τον ευχαριστήσω.

Το υλικό αυτό (όπως και θέματα εξετάσεων) ήρθε στα χέρια μου από την σχολική σύμβουλο πληροφορικής Νοτίου Αιγαίου, κυρία Καράκιζα στο blog της οποίας μπορείτε να βρείτε χρήσιμο υλικό.

tzorba

Συγχαρητήρια από το συνάδελφο πολύ καλή δουλειά...
Ήταν κάτι που έλειπε για να πάρουμε την απόφαση για τη μετάβαση από το MWpro στο Scratch...
Το είχαμε συζητήσει και εμείς με το σχολικό μας σύμβουλο ως προϋπόθεση.

jsari

Συγχαρητήρια και από μένα. Πολύ καλή δουλειά.
Με εκτίμηση,
Σαρημπαλίδης Ιωάννης

Χ.Μοτσενίγος

Πραγματικά εντυπωσιάστηκα!
Τελικά όλα σε αυτόν τον τόπο φαίνεται να στηρίζονται στο μεράκι κάποιων ανθρώπων.
Πολύ καλή δουλειά!

dora

Η δουλεία είναι ΑΡΙΣΤΗ. Συγχαρητήρια!

Υ.Σ. Μπορούμε να διδάξουμε ότι περιβάλλον θέλουμε;...........................δεν είναι υποχρεωτικό το MSWLogo;

sstergou


za√‘ag

Πραγματικά πολύ χρήσιμο...

Πέρυσι έκανα το scratch (ήμουν μόνος στο σχολείο) και τα παιδιά δούλεψαν πολύ εύκολα και κάναμε και πράγματα πέρα από την "ύλη" του βιβλίου. Φέτος που συνεργάζομαι με άλλο συνάδελφο (είμαι "επισκέπτης καθηγητής" σε 3 Γυμνάσια και δεν έχω την πολυτέλεια της επιλογής) και κάνω το Microworlds Pro τα παιδιά ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ πολύ με το περιβάλλον και πολύ περισσότερο με την ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΗ !!!!

Θα το χαρακτήριζα σαν .... LOGO-Μάθεια (από το LOGO+Γλωσσομάθεια)

Θα δείξει ....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

Σας δίνω 2 σελίδες από τις σημειώσεις που έφτιαξα πέρυσι για το Scratch. Ο λόγος είναι ότι την έννοια διαδικασία το Scratch δεν την έχει και την "αντιμετώπισα" με ένα άλλο τρόπο από ότι είδα στις παραπάνω σημειώσεις.

Το παράδειγμα που έχω είναι για το "ΣΠΙΤΑΚΙ"
Δείτε το και σχολιάστε το.

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Keep Growing

Από τον αλγόριθμο στο πρόγραμμα ...
Ελπίζω να τα βρείτε χρήσιμα.
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).