ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΓΡΑΦΗ & COMICS

ΟΜΙΛΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΠΣΠΘ

Το σχολικό έτος 2013 – 14 ο εξωτερικός συνεργάτης του Ομίλου Δημιουργικής Γραφής του ΠΣΠΘ, Ρουβάς Γεώργιος, οργάνωσε και διεξήγαγε στο πλαίσιο του τμήματος του Ομίλου στο οποίο ήμουν υπεύθυνη ένα 6ωρο εργαστήριο με τίτλο “Δημιουργική Γραφή & Comics”. Απότοκο αυτής της εξαιρετικής πρωτοβουλίας υπήρξε ένας συλλογικός τόμος με επιλεγμένα κείμενα των μαθητών όλων των τμημάτων του Ομίλου, που παρουσιάστηκε στο Βυζαντινό Μουσείο στις 08/05/2015.

Εδώ μπορείτε να βρείτε πλούσιο υλικό που δημιουργήθηκε και αξιοποιήθηκε για τον σκοπό αυτό.

Η ισορροπία ανάμεσα σε εικόνα και λόγο είναι “δυναμική”: πότε βγαίνει μπροστά η εικόνα και πότε τα λόγια, και τα δυο όμως εργάζονται χέρι – χέρι για να προωθήσουν την ιστορία. Ειδικότερα, ο λόγος στα Comics είναι ένα πανίσχυρο εργαλείο στα χέρια του συγγραφέα/καλλιτέχνη, στην προσπάθειά του να επικοινωνήσει την ιστορία του στον αναγνώστη:

1. οι λέξεις προσφέρουν σαφήνεια, τη στιγμή που η εικόνα μπορεί να είναι ασαφής ή παραπλανητική,
  2. οι λέξεις βοηθούν στο να «συμπιεστεί» μια ιστορία.

Ρουβάς Γεώργιος