Α ΜΑΘΗΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ

ΟΜΙΛΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΠΣΠΘ

Στις 15 Μαρτίου, 2014, 291 μαθητές Γυμνασίου από 35 Γυμνάσια (για την κατανομή τους ανά σχολείο βλέπε εδώ) και 175 μαθητές Λυκείου από 35 Λύκεια της Ανατολικής Θεσσαλονίκης συγκεντρώθηκαν στο Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και στο 1ο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ “Μανόλης Ανδρόνικος” για να συμμετάσχουν στον Α’ Μαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής.

Ο Διαγωνισμός συνδιοργανώθηκε από (α) την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης, (β) το Γραφείο Πολιτιστικών Θεμάτων Δ.Δ.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης, (γ) το Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ., (δ) το Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και (ε) το 1ο Πρότυπο Πειραματικό Γ.Ε.Λ. “Μανόλης Ανδρόνικος”. Χορηγοί του Διαγωνισμού ήταν οι Εκδόσεις Μεταίχμιο και ο Πολυχώρος Οξυγόνο των Εκδόσεων Μεταίχμιο.

Η Τελετή Βράβευσης πραγματοποιήθηκε στο Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών Α.Π.Θ. το Σάββατο 29 Μαρτίου, 2014.

Είχα την χαρά και την τιμή να συμμετάσχω στην Οργανωτική και Επιστημονική Επιτροπή του Διαγωνισμού. Εδώ μπορείτε να βρείτε πλούσιο υλικό σχετικό με τον Διαγωνισμό.