Του Γενάρη το φεγγάρι μοιάζει με μαργαριτάρι….
Μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων τα παιδιά επιστρέφουν στο σχολείο με πολλές εμπειρίες και ιστορίες.Ο χρόνος άλλαξε!Τι σημαίνει όμως αυτό?Ποιος είναι ο νέος χρόνος που μπήκε και ποιος ο πρώτος μήνας του καινούργιου χρόνου?Πως οργανώνεται ο χρόνος μας?Ώρες, μέρες, μήνες, χρόνος …Τι μπέρδεμα!
Μήπως μπορούμε να βάλουμε σε τάξη τον χρόνο των μεγάλων?
Ιστορίες και παραμύθια για τους μήνες:
- “Οι δώδεκα μήνες του Χρόνου”
- “Οι χορευτές του δάσους” Μωραΐτη Τζ.
- “Οι μήνες συναντήθηκαν” Ντάμιαν Μ.