ΒΟΗΘΕΙΑ - ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το εκπαιδευτικό υλικό που είναι φτιαγμένο Hot Potatoes χωρίς σύνδεση στο internet;

Το εκπαιδευτικό υλικό που είναι φτιαγμένο Hot Potatoes και είναι αναρτημένο σε αυτή την ιστοσελίδα, δεν μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε χωρίς σύνδεση στο internet. Μπορείτε να αποθηκεύσετε τις ιστοσελίδες στον υπολογιστή σας, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα λειτουργεί σωστά, γιατί αποτελείται από πολλές ιστοσελίδες διασυνδεδεμένες μεταξύ τους, οι οποίες αντλούν ερωτήσεις από μία τράπεζα ερωτήσεων.

Αν δημιουργήσετε δικό σας εκπαιδευτικό υλικό με το Hot Potatoes, μπορείτε να το έχετε αποθηκευμένο τοπικά σε όποιον υπολογιστή θέλετε και να το χρησιμοποιείτε χωρίς σύνδεση στο internet. Μπορείτε επίσης, να έχετε αποθηκευμένο το υλικό στους υπολογιστές του εργαστηρίου του σχολείου σας προκειμένου να το χρησιμοποιείτε για τις ανάγκες του μαθήματός σας. Για περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε στο μενού Επιμόρφωση, στα e-books με εκπαιδευτικό υλικό που είναι αναρτημένα.

Επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω το εκπαιδευτικό υλικό στην τάξη ή/και να το  διακινήσω σε μαθητές;

Το μεγαλύτερο μέρος του εκπαιδευτικού υλικού που είναι αναρτημένο σε αυτή την ιστοσελίδα έχει δημιουργηθεί από εμένα και μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε στην τάξη και να το διακινήσετε στους μαθητές. Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε μέρος του υλικού για δικές σας εργασίες, πρέπει να κάνετε αναφορά στην πηγή από την οποία τις αντλήσατε.

Το υλικό που ανήκει σε άλλους δημιουργούς είναι αναρτημένο και στις δικές τους και σε άλλες ιστοσελίδες και διατίθεται για δημόσια αναπαραγωγή. Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε μέρος του υλικού για δικές σας εργασίες, πρέπει να επικοινωνήσετε με τους δημιουργούς τους και να ζητήσετε την άδειά τους.

Σε όλες τις περιπτώσεις, για λόγους σεβασμού των πνευματικών δικαιωμάτων, πρέπει, σε κάθε χρήση, να κάνετε αναφορά στον δημιουργό του υλικού.

Ποιοι είναι οι περιορισμοί για τη χρήση φωτογραφιών και βίντεο;

Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε με κανέναν τρόπο φωτογραφίες που περιέχονται στην ιστοσελίδα γιατί περιέχουν μαθητές. Χρησιμοποιούνται, μόνον στο πλαίσιο διάχυσης των σχολικών δράσεων και δεν έχει δοθεί άδεια χρήσης για κανέναν άλλο λόγο.

Τα βίντεο που περιέχονται σε αυτή την ιστοσελίδα είναι αναρτημένα στο κανάλι του Πειραματικού Λυκείου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας στο you tube και υπόκεινται στους σχετικούς περιορισμούς ιδιωτικής και δημόσιας προβολής. Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε περιεχόμενο για δική σας εργασία, πρέπει να συμπεριλάβετε στην εργασία σας αναφορά. Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε με άλλον τρόπο περιεχόμενο όπως των εισηγήσεων της Ημερίδας για τη Διδακτική των Μαθηματικών, πρέπει να επικοινωνήσετε με τους εισηγητές, που είναι οι κάτοχοι των πνευματικών δικαιωμάτων των εισηγήσεών τους και να ζητήσετε την άδειά τους.