ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Ο Πινόκιο & τα Στερεά εκ Περιστροφής

Κάνε κλικ στον βάτραχο για να κατεβάσεις και να παίξεις το παιχνίδι math-labyrinth. Είναι ένα παιχνίδι-λαβύρινθος με ερωτήσεις μαθηματικών γνώσεων για τα στερεά εκ περιστροφής.

“Ο Πινόκιο και τα Στερεά εκ Περιστροφής” είναι ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχεδιασμένο για παιδιά του Νηπιαγωγείου και των πρώτων τάξεων του Δημοτικού. Στόχος του προγράμματος είναι να φέρει τα παιδιά σε επαφή με τη στερεομετρία μέσω μιας βιωματικής προσέγγισης των βασικών στερεών εκ περιστροφής. Τα στερεά εκ περιστροφής είναι τρισδιάστατα σχήματα που παράγονται από την περιστροφή δισδιάστατων σχημάτων γύρω από κάποιον άξονα και για αυτό είναι κατάλληλα για να γίνουν αντιληπτές από τους μαθητές βασικές δομικές ιδιότητες των σχημάτων στο χώρο καθώς και για καταστεί εφικτή μία επέκταση από τη γεωμετρία του επιπέδου στη γεωμετρία του χώρου.

Για τις ανάγκες του προγράμματος σχεδιάστηκε και αναπτύχθηκε εκπαιδευτικό υλικό με διαδραστικές δραστηριότητες σε μορφή ιστοσελίδων:

1η δραστηριότητα με ασκήσεις αντιστοίχησης, μόνο με εικόνες (drag and drop).

2η δραστηριότητα με ασκήσεις αντιστοίχησης, με εικόνες και ορολογία (drag and drop).

2η δραστηριότητα (en) με ασκήσεις αντιστοίχησης, με εικόνες και ορολογία στα αγγλικά (drag and drop).

3η δραστηριότητα με ασκήσεις αντιστοίχησης, με εικόνες και ορολογία (με αναδυόμενα μενού).

3η δραστηριότητα (en) με ασκήσεις αντιστοίχησης, με εικόνες και ορολογία στα αγγλικά (με αναδυόμενα μενού).

Οι δραστηριότητες 1 έως 3 ασχολούνται με τα στερεά εκ περιστροφής και τα αντικείμενα του υλικού κόσμου που έχουν αυτά τα σχήματα καθώς και με τα επίπεδα σχήματα που παράγουν τα στερεά εκ περιστροφής.

4η δραστηριότητα με ασκήσεις πολλαπλών επιλογών, με εικόνες για τις προβολές των στερεών στο επίπεδο.

5η δραστηριότητα με ασκήσεις πολλαπλών επιλογών, με εικόνες και ορολογία για τα στερεά του Πινόκιο.

6η δραστηριότητα με ασκήσεις πολλαπλών επιλογών, με εικόνες και ορολογία για τις επιφάνειες των στερεών.

7η δραστηριότητα με ασκήσεις σωστού-λάθους, με εικόνες και ορολογία για τις επιφάνειες των στερεών.

Το εκπαιδευτικό υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το δάσκαλο στην τάξη αλλά και τα παιδιά μπορούν να το χρησιμοποιήσουν μόνα τους στο σπίτι ή με τη βοήθεια των γονέων.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε στα Πειραματικά Νηπιαγωγεία ΤΕΠΑΕ ΑΠΘ τη σχολική χρονιά 2010-2011 και στο 8ο Δημοτικό Σχολείο Συκεών τη σχολική χρονιά 2013-2014. Στην υλοποίηση του προγράμματος συνεργάστηκαν οι νηπιαγωγοί του 2ου Ολοήμερου Πειραματικού Νηπιαγωγείου ΤΕΠΑΕ ΑΠΘ Ιωάννα Καραγιώργου και Σοφία Χατζηγεωργιάδου, οι νηπιαγωγοί του 4ου Ολοήμερου Πειραματικού Νηπιαγωγείου ΤΕΠΑΕ ΑΠΘ Ιωάννα Σοφιανοπούλου και Αναστασία Καλογιαννίδου και οι δασκάλες του 8ου Δημοτικού Σχολείου Συκεών Μαριέλπη Γούναρη, Όλγα Λάτμου και Ευαγγελία Καρακούτα.

Το έντυπο που δόθηκε στους μαθητές

των Πειραματικών Νηπιαγωγείων ΤΕΠΑΕ ΑΠΘ

Το έντυπο που δόθηκε στους μαθητές

του  8ου Δημοτικού Σχολείου Συκεών

Θερμές ευχαριστίες στους κυρίους Ανέστη Τερζή, Δημήτρη Δέλκο και Γρηγόρη Κεχαγιά της Ελληνικής Βιομηχανίας Οχημάτων για την κατασκευή των περιστρεφόμενων μοντέλων επίδειξης των στερεών εκ περιστροφής.

Φωτογραφίες από την υλοποίηση του Προγράμματος στα Πειραματικά Νηπιαγωγεία ΤΕΠΑΕ ΑΠΘ.

Φωτογραφίες από την υλοποίηση του Προγράμματος στο 8ο Δημοτικό Σχολείο Συκεών.