Παγκόσμια Ημέρα του

Την Παρασκευή 14/3/2014, υλοποιήθηκε στο Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, με την υποστήριξη του Τμήματος Μαθηματικών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, μια δράση, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα του π. Η δράση αποτελεί μία μη τυπική εκπαιδευτική προσέγγιση μιας σημαντικής μαθηματικής ιδέας που αξιοποιεί την ιστορία των μαθηματικών και προβάλλει τα μαθηματικά όχι μόνον ως επιστήμη αλλά και ως πολιτισμικό φαινόμενο.

Στο πλαίσιο της δράσης πραγματοποιήθηκαν:

1) ΟΜΙΛΙΕΣ-ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ:

Εξέλιξη του π στον Ελληνικό Πολιτισμό” από τον Νίκο Καστάνη (Τμήμα Μαθη-ματικών του ΑΠΘ).

power point, video

Ο αριθμός π”, από τον μαθηματικό Θεόδωρο Κουρέα (ΠΠΓΛ ΠαΜακ).

power point, video

Ο υπολογισμός των ψηφίων του π σήμερα και η συμβολή του στην κρυπτο-γραφία”, από τον μαθηματικό Ελευθέριο Τιάκα (ΠΠΓΛ ΠαΜακ).

power point, video

Η παγκόσμια πολιτισμική επιρροή του π” από τους μαθητές του ομίλου “Μαθη-ματικά και εικαστικές τέχνες” Δημήτρη Αναστασιλάκη, Γεωργία Εδιρνέλη, Πέρσα Εμινίδου, Στέλλα Κάλλου, Γιάννη Πιπέρκο και Γιώργο Συροπλάκη και από τον μαθηματικό Νίκο Τερψιάδη, (ΠΠΓΛ ΠαΜακ).

power point1, power point2, power point3, power point4, power point5, power point6, video

2) ΜΟΥΣΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ:

Mathematical Pi”, μουσικό στιγμιότυπο από την Model Experimental Band. Συμμετείχαν οι μαθητές της Α΄ Λυκείου: Σοφία Ανανιάδου, Αριάδνη Δώνη, Γεωργία Εδιρνέλη, Πέρσα Εμινίδου, Τάσος Κάκος, Λυδία Μοσχοπούλου, Ελένη Μουταφτσή, Γιάννης Πιπέρκος, Ηλίας Πούλιος, της Β’  Λυκείου: Βαγγέλης Ζήκος, Αλέξανδρος Ιστόριος, Σοφοκλής Κείσαρης, Γιώργος Κωνσταντινίδης, Αλεξάνδρα Νικητίδου, Ευριπίδης Πούλιος, Κωνσταντίνος Τσεκερίδης, Ιορδάνης Τσελεπίδης και της Γ΄ Λυκείου: Αγγελική Ταχτατζή και οι καθηγητές Ελευθέριος Τιάκας και Νίκος Τερψιάδης (ΠΠΓΛ ΠαΜακ).

3) ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ

Οι μαθητές Ορέστης Παπακωνσταντίνου και Νίκος Μουστακίδης έφτιαξαν graffiti σε τοίχο του σχολείου με θέμα την παγκοσμιότητα και το άπειρο του αριθμού π.

4) ΜΑΓΕΙΡΙΚΑ ΔΡΩΜΕΝΑ

Το Τμήμα Ζαχαροπλαστικής Τέχνης της Σχολής Τουριστικών Επαγγελμάτων της ΕΠΑΣ Μακεδονίας, έφτιαξε και μας προσέφερε π-πίτες για τον μπουφέ της εκδήλωσης.

Επίσης, μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί έφτιαξαν και προσέφεραν π-εδέσματα για τον μπουφέ της εκδήλωσης.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση

Ο σχεδιασμός της δράσης έγινε από τους μαθηματικούς του Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Νίκο Τερψιάδη, Θεόδωρο Κουρέα και Ελευθέριο Τιάκα.

Τη δράση υποστήριξαν οργανωτικά οι καθηγητές του Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Νίκος Τερψιάδης, Άννα Ματσιώρη Ελένη Χειμαριού και Κώστας Κανάκης.

Τη βιντεοσκόπηση της εκδήλωσης έκανε ο μαθητής Γιώργος Μπλιγούρας.

Δείτε εδώ τη σχετική αναφορά στην ιστοσελίδα του Τμήματος Μαθηματικών του ΑΠΘ.