ΑΝΝΑ ΠΑΣΧΑΛΙΔΟΥ

• Όνομα πατέρα: Κωνσταντίνος
  • Όνομα μητέρας: Παρθένα
 Σπουδές
  • Πτυχίο του τμήματος Γεωπονίας της Ανωτάτης Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών (κατεύθυνση Φυτικής Παραγωγής) του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσ/νίκης (1984)

• Πτυχίο παιδαγωγικής σχολής ΠΑΤΕΣ/ΣΕΛΕΤΕ της Θεσ/νίκης

• Πτυχίο  ΑΤΕΙ Αρχιτεκτονικής Τοπίου Δράμας

• M.Sc  στο πρόγραμμα σπουδών "Περιβαλλοντικός σχεδιασμός πόλεων και κτιρίων" του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου

• Αγγλικά:FIRST CERTIFICATE IN ENGLISH OF CAMBRIDGE UNIVERSITY

• Γερμανικά: ZERTIFIKAT DEUTSCH ( GOETHE INSTITUT THESSALONIKI & ΚΠΓ-Β2)

• Γνώση Ηλεκτρονικού Υπολογιστή, Επιπέδου 1: Βεβαίωση πιστοποίησης δεξιοτήτων και γνώσεων στις Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών-ΥΠΕΠΘ-Επιχειρησιακό πρόγραμμα «Κοινωνία της Πληροφορίας»Μέτρο 1.2 (02/02/2005)

Επαγγελματική δραστηριότητα
  • Εκτιμήτρια ζημιών στις Ελληνικές Γεωργικές Ασφαλίσεις.(4 μήνες)

• Γεωπόνος στην εταιρεία κατασκευής αρδευτικών συστημάτων ‘ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ Α.Ε.’ στη Θεσ/νίκη.( 4 χρόνια)

• Γεωπόνος στο Καπνολογικό Ινστιτούτο Ελλάδας στην Δράμα.( τρία χρόνια)

• Δίδαξα στο ΙΕΚ Δράμας ,τμήμα Τεχνικών Θερμοκηπίου το μάθημα Εξοπλισμός Θερμοκηπίου.( 3 εξάμηνα )

• 1991 έως σήμερα διδάσκω στη Μέση Εκπαίδευση
    ( Από το 1992-1997 δίδαξα το μάθημα ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ & ΠΑΡΑΓΩΓΗ της Α΄ Τάξης του ΕΝΙΑΙΟΥ ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ.

• Από το 1998-σήμερα διδάσκω το μάθημα ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ της Α΄ Τάξης
    του ΕΝΙΑΙΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ.

• Από το 2006-2011 υποδιευθύντρια στο 4ο Γενικό Λύκειο Δράμας.

• Από το 2011-έως σήμερα προϊσταμένη Εκπαιδευτικών Θεμάτων Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας.

Επαγγελματική -υπηρεσιακή δραστηριότητα
  • Συμμετοχή στη συνάντηση εταίρων(13-19/03/2004), στη Silleda (Spain) για τον προγραμματισμό και αξιολόγηση προγράμματος ,στα πλαίσια του προγράμματος SOCRATES/COMENIUS -1 με συντονιστικό σχολείο το 4ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΔΡΑΜΑΣ και εταιρικά σχολεία από Ιταλία και Ισπανία.(2003-04) (υπεύθυνη προγράμματος) ,με θέμα «ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ-Γεωργική Τεχνολογική Παράδοση»

• Συμμετοχή στη συνάντηση εταίρων (13-17/11/2004), στο Teramo (Italy) για τον προγραμματισμό και αξιολόγηση προγράμματος ,στα πλαίσια του προγράμματος SOCRATES/COMENIUS -1 με συντονιστικό σχολείο το 4ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΔΡΑΜΑΣ και εταιρικά σχολεία από Ιταλία , Ισπανία. και Πολωνία (2004-05) (υπεύθυνη προγράμματος) ,με θέμα «ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΖΩΗ -Γεωργική Τεχνολογική Παράδοση»

• Συμμετοχή στη συνάντηση εταίρων (28-31/03/2006), στην Kuznia Raciborska (Poland) για τον προγραμματισμό και αξιολόγηση προγράμματος ,στα πλαίσια του προγράμματος SOCRATES/COMENIUS -1 με συντονιστικό σχολείο το 4ο ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΔΡΑΜΑΣ και εταιρικά σχολεία από Ιταλία, Ισπανία. , Πολωνία και Τουρκία   (2005-06) (υπεύθυνη προγράμματος) ,με θέμα «ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΤΕΧΝΗ -Γεωργική Τεχνολογική Παράδοση»