Αναγωγή στη μονάδα ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ 1. Αν τα 8 πακέτα μπισκότα κάνουν 20 ευρώ, πόσο κάνουν τα 7 πακέτα; ΛΥΣΗ Αφού τα 8 πακέτα κάνουν 20 ευρώ τότε το ένα κάνει 20:8=2,5 ευρώ, άρα τα 7 κάνουν 7Χ2,5=17,5 ευρώ. 2. Η Μαρία πήγε στο σούπερ μάρκετ και αγόρασε 4 χυμούς πορτοκάλι δίνοντας 6 ευρώ. Η φίλη της αγόρασε 3 χυμούς. Πόσα ευρώ έδωσε; ΛΥΣΗ Αφού οι 4 χυμοί έκαναν 6 ευρώ τότε ο ένας έκανε 6:4=1,5 ευρώ και άρα οι 3 έκαναν 3Χ1,5=4,5 ευρώ Όταν θέλουμε να λύσουμε ένα πρόβλημα στο οποίο ξέρουμε την τιμή μιας ομάδας πραγμάτων και θέλουμε να βρούμε την τιμή μιας άλλης ομάδας τότε βρίσκουμε πρώτα την τιμή του ενός και μετά των πολλών που ζητάμε. Για παράδειγμα, αν ξέρω ότι 10 κιλά γάλα κάνουν 20 ευρώ και θέλω να βρω πόσο κάνουν τα 15 κιλά τότε βρίσκω πόσο κάνει το ένα κιλό κάνοντας διαίρεση 20:10=2 ευρώ. Αφού λοιπόν το ένα κιλό γάλα κάνει 2 ευρώ, τότε τα 15 κιλά γάλα θα κάνουν 15Χ2=30 ευρώ. Αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα προβλημάτων που ένας τρόπος να λυθούν είναι με αναγωγή στη μονάδα. Πιο απλά, σ΄ αυτού του είδους τα προβλήματα, βρίσκω πρώτα το ένα και μετά τα πολλά που ψάχνω.