Σχολείο

Το Δημοτικό σχολείο του χωριού σταμάτησε να λειτουργεί, γιατί ο αριθμός το μαθητών ήταν περιορισμένος .Οι λιγοστοί μαθητές φοιτούν στο δημοτικό σχολείο του Μικρού Κεφαλόβρυσου. Στο κτίριο του δημοτικού λειτουργεί σχολείο Ειδικών Αναγκών και φοιτούν παιδιά από το Νομό Τρικάλων. Στον αύλιο χώρο του σχολείου υπάρχεί το μνημείο ηρώων του χωριού.

Εκδρομή του σχολείου στα Ιωάννινα.

Το 1933 οι μαθητές(αγόρια και κορίτσια) που φοιτούσαν στο σχολείο ξεπερνούσαν τους 30. Τότε, οι δάσκαλοι και οι γονείς, πίστευαν ότι καλύτερη παιδευτική μέθοδος ήταν το ξύλο γι΄ αυτό και οι γονείς προέτρεπαν τους δασκάλους να μην τους λυπούνται, να τους δέρνουν για να τους κάμουν ανθρώπους και οι δάσκαλοι κρατούσαν μια μακριά βίτσα. Πολλές φορές τους  τιμωρούσαν κλείνοντας τους στο υπόγειο του σχολείου ή κρατώντας τους στο σχολείο το μεσημέρι(τιμωρία της νηστείας όπως την χαρακτήριζαν) για να μάθουν ό,τι δεν ήξεραν ενώ οι υπόλοιποι πήγαιναν στα σπίτια τους για φαγητό(Τα σχολεία λειτουργούσαν έξι μέρες με πρωινό και απογευματινό ωράριο).   Ακόμα και στην περίπτωση που πήγαινε στο σχολείο επιθεωρητής για να ελέγξει τη δασκάλα, την κυρία Ασπασία,  τότε όλοι οι αδύνατοι μαθητές κλείνονταν στο υπόγειο του σχολείου.

Στη διάρκεια του Β΄ παγκόσμιου πόλεμου το σχολείο διέκοψε την λειτουργία του.