Τα σπίτια

Τα περισσότερα σπίτια της Περιστερώνας μέχρι την Τουρκική εισβολή 1973 ήταν πλινθόκτιστα και για το θεμελίωμα χρησιμοποιούσαν πέτρες από το ποτάμι. Κάθε σπίτι είχε εσωτερική αυλή, ηλιακό, μαϊρκό με νηστιά, υπνοδωμάτια, σάλα, φούρνο , λάκκο (πηγάδι) με αλακάτι (ηλακάτη), αποθήκη, αχυρώνα, στάβλο για τα ζώα (βούδκια, γαούρκα) και  μάντρα για τις αίγιες και τις όρνιθες. ¨Όλα περιβάλλονταν με ψηλό πλίνθινο περιτείχισμα.. Στα παράθυρα  υπήρχαν σταθερές σιδεριές και οι παλιές εξώπορτες ασφάλιζαν με «σύρτες» και μάνταλα. Στο μεγαλύτερο δωμάτιο μια καμάρα στήριζε τη στέγη και σ΄ αυτή κρεμούσαν την  ψωμοθήκη. Οι σκεπές είχαν κεραμίδια ενώ το δώμα άργιλο (κόννο) όπου άπλωναν τα σκόρδα να ξεραθούν. Οι δρόμοι είναι στενοί.

Μετά  την εισβολή των Τούρκων δυτικά κτίστηκε προσφυγικός συνοικισμός και το χωριό εξαπλώθηκε περιμετρικά ενώ ο παλιός οικισμός δείχνει εγκαταλειμμένος .

Τα χάνια.

Δεξιά και αριστερά του παλιού δρόμου Λευκωσίας – Τροόδους που χωρίζει το χωριό σε πάνω και κάτω γειτονιά (πάνω και κάτω μαχαλλάς) και δίπλα στην εκκλησία των Αγίων Βαρνάβα και Ιλαρίωνα υπήρχαν δυο διώροφα πλινθόκτιστα χάνια για να ξεκουράζουν τους ταξιδιώτες σε μια εποχή που τα ταξίδια ήταν δύσκολα και γίνονταν με μουλάρια, άλογα και καμήλες. Σε κατάλληλους χώρους τάιζαν και ξεκούραζαν τα ζώα. Χάνι

συναντούσε κανείς στο δρόμο για τη Χώρα στο Ακάκι και την Κοκκινοτριμιθιά.