O ΝΙΚΟΣ ΖΑΧΑΡΑΚΗΣ (ΚΑΡΑΒΔΑΣ) ΜΕ ΤΗ ΣΥΖΥΓΟ ΤΟΥ ΦΩΤΟ.

Στο κέντρο του χωριού και δίπλα στο νερόμυλο τις δεκαετίες 1960 και 70 λειτουργούσε το καφενείο - τσιπουράδικο του Νίκου Καραβδά. Το πρώτο ραδιόφωνο στο Διπόταμο ακούστηκε στο σπίτι του τη δεκαετία 1940. Το τζου - μποξ στο καφενείο του διασκέδαζε τους νέους σε ένταση διαπασών που ακουγόταν σχεδόν σ΄ όλο το χωριό. Αργότερα η τηλεόραση, που ήταν από τις πρώτες του χωριού, συγκέντρωνε όλους τους κατοίκους.

Ο Νίκος ήταν το πειρακτήρι της περιοχής που με τα ανέκδοτα, τις πλάκες και τις φάρσες προσέφερε άφθονο γέλιο στους συνανθρώπους του.

Το πρώτο τρακτέρ

Για την καλλιέργεια του κάμπου μέχρι τη δεκαετία του 1960 χρησιμοποιούσαν τα άλογα και τα βάλια που έσερναν τα σιδερένια άροτρα. Τότε φέρνει ο Καραβδάς το πρώτο τρακτέρ .

Το τρακτέρ του Καραβδά πέρα από τις αγροτικές εργασίες χρησιμοποιείτο και ως μεταφορικό μέσο. Είναι χαρακτηριστικές οι εικόνες της φόρτωσης στην δίτροχη καρότσα του τρακτέρ των προικιών και η μεταφορά σε πομπή των βλάμηδων ή βλαμισσών στους γάμους.