Σεμινάρια για e-Twinning και συνεργασία Θεματικού Δικτύου Ασφάλεια στο Διαδίκτυο και e-Twinning

etwinning

ΘΕΜΑΤΙΚΟ κ eTWINNING-1

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα,

Στα πλαίσια της συνεργασίας σχολείων στην Ελλάδα, Κύπρο ή στο εξωτερικό προτείνετε να παροτρύνετε τους εκπαιδευτικούς των σχολικών σας μονάδων εφόσον το επιθυμούν να εντάξουν:

1. Δράσεις που υλοποιούν στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης
  2. Δράσεις που υλοποιούν στα πλαίσια των Σχολικών Δραστηριοτήτων
  3. Δράσεις στο πρόγραμμα Ασφάλεια στο Διαδίκτυο
  4. Δράσεις στο πρόγραμμα εκπαιδευτικής αξιοποίησης αρχαιοτήτων και

μουσείων της Βορειοανατολικής Χαλκιδικής

1. Δράσεις για τη Φιλαναγνωσία και Ενδοσχολική βία
  2. Οποιαδήποτε άλλη δράση υλοποιούν

Στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-Twinning.

Στην Χαλκιδική υπεύθυνη πρεσβευτής-επιμορφώτρια είναι ο συνάδελφος Σαββοπούλου Μαρία, εκπαιδευτικός ΠΕ 70 στο ΔΣ Παλαιοχωρίου, η οποία θα υλοποιήσει τις παρακάτω δια ζώσης επιμορφωτικές συναντήσεις :

1. Η Α επιμορφωτική συνάντηση θα υλοποιηθεί στις 09 Δεκεμβρίου 2015,

και ώρα 17.00 στο ΔΣ Αρναίας,

1. Η Β συνάντηση θα υλοποιηθεί στις 10 Δεκεμβρίου 2015, στις

12.00-14.00, στο ΔΣ Αρναίας με αδειοδότηση από την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας κ Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας για τους συμμετέχοντες στο Θεματικό Δίκτυο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο».

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονικά συμμετοχή στη διεύθυνση:

http://www.etwinning.gr/news/ambassadorsworkshops, επιλέγοντας την αντίστοιχη ελληνική περιφέρεια και το workshop της επιλογής τους (Κεντρική Μακεδονία, 09-12-2015 στις 17:00 Δημοτικό Σχολείο Αρναίας Αρναία, Χαλκιδικής), Τίτλος ημερίδας: eTwinning: Η Κοινότητα των Σχολείων της Ευρώπης.

Πιστεύω ότι με την υποστήριξη της κας Σαββοπούλου αλλά και της δικής μου κάθε εκπαιδευτικός με την τάξη του  μπορεί να συνεργαστεί με άλλους συναδέλφους με τις αντίστοιχες τάξεις τους στην Ελλάδα, Κύπρο ή εξωτερικό, προβάλλοντας τη δουλειά των μαθητών και αξιοποιώντας εργαλεία ΤΠΕ.

Οφείλω να καταθέσω ότι τα σχολεία της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής έχουν δώσει δείγματα άριστης δουλειάς κατά το παρελθόν, είτε Πανελλαδικά είτε σε Ευρωπαϊκό επίπεδο και πιστεύω ότι μέσω του προγράμματος e-twinning δίνετε μιας πρώτης τάξης ευκαιρία για τη συνέχιση αυτής της άριστης δουλειάς.

Παρακαλούνται να ενημερωθούν όλοι οι εκπαιδευτικοί με μέριμνα των Διευθυντών και Προϊσταμένων του περιεχομένου του παρόντος μηνύματος ενυπόγραφα.

Απόστολος Παρασκευάς

Σχολικός Σύμβουλος