Yλοποίηση ανοικτής εκδήλωσης για το κοινό στα πλαίσια παρουσίασης και διάχυσης τριών εκπαιδευτικών προγραμμάτων

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Σας ενημερώνω ότι θα υλοποιηθεί, ανοικτή για το κοινό, εκδήλωση ολοκλήρωσης των παρακάτω εκπαιδευτικών προγραμμάτων:

• Εκπαιδευτικής αξιοποίησης αρχαιοτήτων και μνημείων της Βορειοανατολικής Χαλκιδικής από τα Δημοτικά σχολεία της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής» και του εορτασμού του έτους Αριστοτέλη.
  • ΟΙ μαθητές των Δημοτικών Σχολείων της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής στα χνάρια της πολιτιστικής κληρονομιάς των μοναστηριών του Αγίου Όρους
  • Οι μαθητές των Δημοτικών Σχολείων της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής ανακαλύπτουν και χαρτογραφούν τον τόπο τους και το περιβάλλον μέσα από τη διερεύνηση πηγών

στις 7 Ιουνίου 2017 και από  ώρα 10.00-14.00, στο Αριστοτέλειο Πνευματικό Κέντρο Ιερισσού, από τους μαθητές και εκπαιδευτικούς των συμμετεχόντων Δημοτικών Σχολείων.

Ειδικότερα:

• Θα γίνει απονομή του Συλλογικού τόμου στους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς από το περσινό πρόγραμμα «Εκπαιδευτικής αξιοποίησης αρχαιοτήτων και μνημείων της Βορειοανατολικής Χαλκιδικής από τα Δημοτικά σχολεία της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής» και του εορτασμού του έτους Αριστοτέλη.

Στις εκδηλώσεις θα συμμετέχουν οι τάξεις που υλοποίησαν το πρόγραμμα των μοναστηριών του Αγίου Όρους και του προγράμματος της Γεωγραφίας των παρακάτω Δημοτικών Σχολείων:

1. ΔΣ Στανού
  2. ΔΣ Αρναίας
  3. ΔΣ Νεοχωρίου
  4. ΔΣ Βαρβάρας
  5. ΔΣ Α Ιερισσού
  6. ΔΣ Β Ιερισσού
  7. ΔΣ Νέων Ρόδων
  8. ΔΣ Ουρανούπολης
  9. ΔΣ Μ. Παναγιάς
  10. ΔΣ Στρατωνίου
  11. ΔΣ Βάβδου

Όσο για την απονομή του Συλλογικού τόμου θα συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί-συγγραφείς ή οι Διευθυντές των παρακάτω Δημοτικών Σχολείων:

1)      ΔΣ Στανού

2)      ΔΣ Αρναίας

3)      ΔΣ Νεοχωρίου

4)      ΔΣ Βαρβάρας

5)      ΔΣ Α Ιερισσού

6)      ΔΣ Νέων Ρόδων

7)      ΔΣ Ουρανούπολης

8)      ΔΣ Σταγείρων-Στρατωνίκης

9)      ΔΣ Γαλάτιστας

10)   ΔΣ Παλαιοχωρίου

11)   ΔΣ Ολυμπιάδας

Το ενδεικτικό πρόγραμμα της εκδήλωσης (θα οριστικοποιηθεί σύντομα) περιλαμβάνει τα παρακάτω μέρη:

1. Χαιρετισμοί επισήμων από εκπαιδευτικούς και πολιτικούς φορείς
  2. Απονομή Συλλογικού τόμου στους συγγραφείς εκπαιδευτικούς
  3. Τετραφωνική χορωδία του Πολιτιστικού Συλλόγου Ιερισσού Κλειγένης
  4. Παρουσίαση του προγράμματος των μοναστηριών από το Σχολικό Σύμβουλο 3ης ΠΕ Χαλκιδικής
  5. Παρουσίαση του προγράμματος από την αρχαιολόγο της Εφορείας Αρχαιοτήτων Χαλκιδικής και Αγίου Όρους κα Πολυζούδη Αρχοντία
  6. Παρουσίαση του προγράμματος της Γεωγραφίας από τον καθηγητή του ΠΤΔΕ-ΑΠΘ κ Λαμπρινό Νίκο
  7. Παρουσίαση εργασιών από τους εκπαιδευτικούς και μαθητές των συμμετεχόντων σχολείων
  8. Έκθεση ανά σχολείο των εκθεμάτων που δημιούργησαν οι μαθητές και μαθήτριες και στα δυο προγράμματα
  9. Απονομή φακέλου με βεβαιώσεις συμμετοχής για κάθε σχολείο, εκπαιδευτικό και  μαθητή.

Όλη η εκδήλωση θα καλυφθεί μέσω Διαδικτύου σε Πανελλαδική εμβέλεια από την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας κ Β/θμιας Εκπαίδευσης  Κεντρικής Μακεδονίας  και από τα μέσα ενημέρωσης της Π.Ε. Χαλκιδικής.

Σας γνωρίζω ότι οι μετακινήσεις εκπαιδευτικών και μαθητών  θα υλοποιηθούν σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις που προβλέπονται από την νομοθεσία καθώς και θα γίνουν όλες οι απαραίτητες τροποποιήσεις στα ωρολόγια προγράμματα για την εύρυθμη λειτουργία των σχολικών μονάδων.

Ο Σχολικός Σύμβουλος

3ης ΠΕ Χαλκιδικής