Επιμορφωτικές συναντήσεις στα πλαίσια υλοποίησης του αδειοδοτημένου ετήσιου προαιρετικού προγράμματος με θέμα: Οι μαθητές των Δημοτικών σχολείων της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής ανακαλύπτουν και μελετούν την τοπική τους ιστορία μέσα από τη διερεύνηση ιστορικών πηγών του τόπου τους

ΣΧΕΤΙΚΕΣ: Φ14/160973/Δ1/27-9-2017/Υπουργείο Παιδείας Έρευνας κ Θρησκευμάτων
Απόφαση 36/14-09-2017 Πράξη του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π.

Σας ενημερώνω ότι το μήνα Νοέμβριο 2017 θα υλοποιηθούν οι παρακάτω επιμορφωτικές δράσεις στα πλαίσια του προαιρετικού αδειοδοτημένου εκπαιδευτικού προγράμματος από το Υπουργείο Παιδείας Έρευνας κ Θρησκευμάτων και με τη σύμφωνη γνώμη του ΙΕΠ (σύμφωνα με τη με αρ. 36/14-09-2017 Πράξη του Δ.Σ. του Ι.Ε.Π.) με θέμα:

«Οι μαθητές των Δημοτικών σχολείων της 3ης ΠΕ Χαλκιδικής ανακαλύπτουν και μελετούν την τοπική τους ιστορία μέσα από τη διερεύνηση ιστορικών πηγών του τόπου τους».

Επιπρόσθετα θα ληφθούν υπόψη οι παρακάτω προϋποθέσεις που τέθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας και το ΙΕΠ και είναι:
1. Η εθελοντική συμμετοχή των σχολείων,
2. Η σύμφωνη γνώμη του Συλλόγου Διδασκόντων,
3. Οι σχετικές δραστηριότητες να υλοποιηθούν στο πλαίσιο επιμέρους γνωστικών αντικειμένων, σε ενότητες που προσφέρονται για ανάλογες προεκτάσεις προκειμένου να υποστηρίξουν τη διεύρυνση και τον εμπλουτισμό του προγράμματος σπουδών και να μην παρεμποδίσουν την εκπαιδευτική διαδικασία,
4. Η παρουσίαση των αποτελεσμάτων του εκπαιδευτικού προγράμματος να γίνει σύμφωνα με τους κανόνες δεοντολογίας για τη διασφάλιση των προσωπικών δεδομένων των συμμετεχόντων μαθητών.
Οι τρεις από τις τέσσερις συνολικά επιμορφωτικές δράσεις θα υλοποιηθούν στο ΚΠΕ Αρναίας και ώρα 13.00-14.00 και η τέταρτη θα υλοποιηθεί στο Α ΔΣ Ιερισσού από 12.00-14.00.
Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών είναι προαιρετική και όσον αφορά σχολεία από τα οποία συμμετέχουν πολλοί εκπαιδευτικοί, ο Διευθυντής σε συνεργασία με το Σύλλογο Διδασκόντων, θα ορίσουν τον αριθμό συμμετεχόντων, οι οποίοι θα λειτουργήσουν σαν πολλαπλασιαστές για τους υπόλοιπους συμμετέχοντες, με απώτερο σκοπό να λειτουργήσουν ομαλά οι σχολικές μονάδες.

Α επιμορφωτική συνάντηση
2 Νοεμβρίου 2017
13.00-14.00 Δρ. Απόστολος Παρασκευάς (Σχολικός Σύμβουλος): Παρουσίαση του προγράμματος
Δρ. Πολυζούδη Αρχοντία (Αρχαιολόγος) : Εισαγωγικά για τη χρήση πηγών και αρχείων
Νίκος Λαμπρινός (Καθηγητής ΠΤΔΕ-ΑΠΘ): Υλοποίηση προγράμματος διερεύνησης ψηφιακών γενεολογικών «δέντρων» των μαθητών

Β επιμορφωτική συνάντηση
7 Νοεμβρίου 2017
13.00-14.00 Δρ. Δημήτρης Γουλής (ΕΔΙΠ, Τμήμα Κινηματογράφου Σχολή Καλών Τεχνών ΑΠΘ): Επεξεργασία αρχειακού υλικού Σχολείων για τη μελέτη τοπικής ιστορίας

Γ επιμορφωτική συνάντηση
14 Νοεμβρίου 2017
13.-14.00 Δρ. Βασίλης Ν. Πάππας (Ιστορικός-Νομικός): Ιστορία και Πολιτισμός της ΒΑ Χαλκιδικής μέσα από τις εκδόσεις και τα αρχεία της Ιστορικής και Λαογραφικής Εταιρείας Χαλκιδικής

Δ επιμορφωτική συνάντηση
Α ΔΣ Ιερισσού
20 Νοεμβρίου 2017
12.00-14.00
Δρ. Ευαγγελία Κανταρτζή (Σχολική Σύμβουλος-Πρόεδρος Μουσείου Σχολικής Ζωής κ Εκπαίδευσης): Σχεδιάζοντας μια Μουσειακή έκθεση

Σεϊτανίδου Κατερίνα (φωτογράφος): Οδηγίες φωτογράφισης λαογραφικού υλικού

Συμμετέχοντα Δημοτικά Σχολεία:
Μετά από έγγραφη πρόσκληση, υλοποίηση Συλλόγου διδασκόντων και αποστολή διαβιβαστικού από τους Διευθυντές, τα Δημοτικά σχολεία που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι τα παρακάτω:

Δημοτικά Σχολεία
1. ΔΣ Βαρβάρας
2. ΔΣ Στανού
3. ΔΣ Παλαιοχωρίου
4. ΔΣ Ζερβοχωρίων
5. ΔΣ 1ο ΔΣ Ιερισσού
6. ΔΣ Νέων Ρόδων
7. ΔΣ 2ο Ιερισσού
8. ΔΣ Αρναίας
9. ΔΣ Γαλάτιστας
10. ΔΣ Σταγείρων-Στρατωνίκης
11. ΔΣ Μεγάλης Παναγιάς

12. ΔΣ Ουρανούπολης

Ο Σχολικός Σύμβουλος
3ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Π.Ε.
Χαλκιδικής

Δρ. Απόστολος Παρασκευάς