Συνδιοργάνωση σεμιναρίου κατά της ενδοσχολικής βίας κ παρουσίαση προγραμμάτων Ευέλικτης Ζώνης-Ιούνιος 2014

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα,

Σας  ενημερώνω για την υλοποίηση της συνδιοργανούμενης επιμορφωτικής δράσης κατά της ενδοσχολικής βίας αλλά και της συνδιοργανούμενης παρουσίασης προγραμμάτων ευέλικτης ζώνης των εκπαιδευτικών των σχολικών μονάδων της 3ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Χαλκιδικής.

Ειδικότερα:

Α. Του επιμορφωτικού βιωματικού εργαστηρίου για την ενδοσχολική βία που συνδιοργανώνεται από:

1. Το Παρατηρητήριο κατά της Σχολικής Βίας και του εκφοβισμού
  2. Τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Χαλκιδικής
  3. Το σύλλογο ΠΝΟΗ-ΟΚΑΝΑ
  4. Το Σχολικό Σύμβουλο της 3ης εκπαιδευτικής περιφέρειας του νομού Χαλκιδικής

Το βιωματικό εργαστήριο θα υλοποιηθεί στις 16 κ 17 Ιουνίου 2014, ημέρα Δευτέρα και Τρίτη και ώρα 08.00-14.00, στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρναίας. Το συγκεκριμένο βιωματικό εργαστήριο αποτελεί συνέχεια του εργαστηρίου που είχε υλοποιηθεί στις 31 Μαρτίου 2014 και απευθύνεται στους ίδιους εκπαιδευτικούς που είχαν παρακολουθήσει το αρχικό σεμινάριο και είναι οι παρακάτω:

ΔΣ Βάβδου

ΔΣ Αμμουλιανής

Βαλιάνου Στέλλα

Νάνιος Χρήστος

Όλοι οι ανωτέρω συνάδελφοι δεν θα συμμετέχουν στη διαδικασία παρουσίασης προγραμμάτων Ευέλικτης Ζώνης που περιγράφεται παρακάτω:

Β. Παρουσίαση προγραμμάτων Ευέλικτης Ζώνης από εκπαιδευτικούς ΠΕ70, ΠΕ11 κ ΠΕ06

Στις 16 κ 17 Ιουνίου, και ώρες 09.00-14.00, στο ΚΠΕ Αρναίας, σε διαφορετική αίθουσα, συνδιοργανώνεται με τους Σχολικούς Συμβούλους Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Χαλκιδικής:

1. Κα. Δεληγιάννη Αγγελική (Σχολική Σύμβουλο Αγγλικής γλώσσας)
  2. Κ. Πατμάνογλου Στυλιανό (Σχολικό Σύμβουλο Φυσικής Αγωγής)

Η παρουσίαση προγραμμάτων Ευέλικτης Ζώνης , που υλοποιήθηκαν από εκπαιδευτικούς ΠΕ70, ΠΕ11 και ΠΕ06 των Σχολικών μονάδων της 3ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Χαλκιδικής, το σχολικό έτος 2013-2014, για διάχυση, ενημέρωση και συζήτηση, απαλλαγμένη από οποιαδήποτε κριτική ή αξιολογική διάθεση.

Ειδικότερα στις 16 Ιουνίου,  θα παρουσιάσουν προγράμματα ευέλικτης ζώνης  οι εκπαιδευτικοί των σχολείων του πίνακα 1

και θα την  παρακολουθήσουν όλοι οι εκπαιδευτικοί των αντίστοιχων σχολείων

και

στις 17 Ιουνίου οι εκπαιδευτικοί των σχολείων του πίνακα 2,

την οποία θα παρακολουθήσουν  όλοι οι εκπαιδευτικοί των αντίστοιχων σχολείων.

Πίνακας 1: Σχολεία που παρουσιάζουν προγράμματα Ευέλικτης Ζώνης στις 16 Ιουνίου 2014

Α/Α ΣΧΟΛΕΙΑ
1 ΔΣ Γαλάτιστας
2 ΔΣ Ζερβοχωρίων
3 ΔΣ Στανού
4 ΔΣ Παλαιοχωρίου
5 ΔΣ Νεοχωρίου
6 ΔΣ Μ. Παναγιάς
7 ΔΣ Στάγειρα- Στρατωνίκη

Πίνακας 2: Σχολεία που παρουσιάζουν προγράμματα Ευέλικτης Ζώνης στις 17 Ιουνίου 2014

Α/Α ΣΧΟΛΕΙΑ
1 ΔΣ Α Ιερισσού
2 ΔΣ  Β Ιερισσού
3 ΔΣ Νέα Ρόδα
4 ΔΣ Ουρανούπολης
5 ΔΣ Αρναίας

Οδηγίες προς εκπαιδευτικούς για τις παρουσιάσεις:

• Η διάρκεια παρουσίασης είναι περίπου 15 λεπτά και μπορεί να τροποποιηθεί ανάλογα με τον συνολικό αριθμό των συναδέλφων.
  • Κάθε παρουσίαση μπορεί να γίνει σε κειμενογράφο Word ή σε πρόγραμμα παρουσίασης PowerPoint και ενδεικτικά μπορεί να περιλαμβάνει:
  • Την τάξη που υλοποιήθηκε
  • Ενδεικτικά του στόχους
  • Παρουσίαση- περιγραφή των σταδίων υλοποίησης
  • Το υλικό που έχει προκύψει
  • Τα θετικά του προγράμματος και τις δυσκολίες που συνάντησε
  • Μια μικρή αποτίμηση-αξιολόγηση
  • Οι παρουσιάσεις αυτές μπορούν να αναρτηθούν στις ιστοσελίδες των σχολείων αφού προσέξετε σε φωτογραφίες παιδιών να μην φαίνονται τα πρόσωπά τους ή αποκαλύπτεται η ταυτότητά τους σύμφωνα με τις οδηγίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου.
  • Όλοι οι Διευθυντές και οι Προϊστάμενοι των Σχολείων, όπως έγινε ενημέρωση στο σεμινάριο των Διευθυντών για το στήσιμο σχολικών ιστοσελίδων, θα δημιουργήσουν ένα φάκελο στον υπολογιστή του σχολείου και θα συλλέξουν σε ηλεκτρονική μορφή από όλους τους συναδέλφους που υλοποίησαν προγράμματα Ευέλικτης ζώνης, βάση του ωρολογίου προγράμματος, μια παρουσίαση-ή ένα κείμενο, όπως περιγράφεται ανωτέρω στις οδηγίες.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://aparaske.sites.sch.gr/?p=94