Το περιβάλλον του Scratch

Με την παρακάτω παρουσίαση θα γνωρίσετε τα βασικά στοιχεία του περιβάλλοντος του Scratch

Ιαν 11

Ημερίδα μέσω τηλεδιάσκεψης: «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο»

safe_internet

Στις 25 Νοεμβρίου 2014, οι μαθητές των Γ΄,  Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων παρακολούθησαν μια ημερίδα ζωντανά, μέσω τηλεδιάσκεψης, σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο. Η ημερίδα οργανώθηκε από τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας και το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, σε εκατοντάδες σχολεία, σε όλη την Ελλάδα. Το κεντρικό μήνυμα της παρουσίασης ήταν «ΝΑΙ στο διαδίκτυο, αλλά με ασφάλεια». Οι ομιλητές ενημέρωσαν τα παιδιά για τους κινδύνους που μπορεί να κρύβει το διαδίκτυο και τους έδωσαν χρήσιμες συμβουλές για να πλοηγούνται με ασφάλεια.
Μην παραλείψετε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.cyberkid.gov.gr. Εκεί θα βρείτε χρήσιμες πληροφορίες για γονείς και παιδιά, αλλά και ωραία παιχνίδια!

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης 2013-14

anakiklosi
Ζούμε σε μια εποχή όπου η προστασία του περιβάλλοντος αποτελεί κύριο μέλημα των κοινωνιών όλου του πλανήτη.

Στηριζόμενοι σε αυτή την αρχή, επιλέξαμε με τους μαθητές του Γ2΄ και στα πλαίσια της Ευέλικτης ζώνης να ασχοληθούμε με ένα θέμα που συμβάλλει στην προστασία του περιβάλλοντος. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την διαδικασία της Ανακύκλωσης και γνώρισαν τρόπους και τεχνικές επαναχρησιμοποίησης των υλικών. Επίσης μέσα από το πρόγραμμα οι μαθητές γνώρισαν τα ανακυκλώσιμα υλικά και ευαισθητοποιήθηκαν πάνω στο ζήτημα της διαφύλαξης των φυσικών πόρων του πλανήτη μας. Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε το σχολικό έτος 2013-14 και υπεύθυνος του προγράμματος ήταν ο κ. Απόστολος Καφετζής – ΠΕ 19.
Παρακολουθείστε πατώντας εδώ ένα πολύ όμορφο παραμύθι, κατάλληλο για την ηλικία των μαθητών, σχετικά με την ανακύκλωση

Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής 2013-14

Η σχολική ηλικία είναι η πλέον κατάλληλη για να διαμορφωθούν πολίτες με σωστή συμπεριφορά στο δρόμο, στο αυτοκίνητο, στα μέσα μαζικής μεταφοράς. Για το λόγο αυτό στα πλαίσια της Ευέλικτης ζώνης κατά το σχολικό έτος 2013 ? 2014, οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Γ1 και Γ2 συμμετείχαν στο πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής, με σκοπό να αποκτήσουν σωστή οδική συμπεριφορά ως πεζοί, ποδηλάτες, επιβάτες και ως αυριανοί οδηγοί. Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος ήταν η κ.  Σκαμνέλη Βασιλική ? ΠΕ 70 για το Γ1 και ο κ.  Καφετζής Απόστολος ? ΠΕ 19 για το Γ2. Για την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί : κ. Αλέξη Αδαμαντία ? ΠΕ 70, κ. Μοίρα Γεωργία ? ΠΕ 70, κ. Τζανάκου Παναγιώτα ? ΠΕ 16 και κ. Διακουμάκου Αικατερίνη ? ΠΕ 32

Ιαν 10

Τα σχολεία του μέλλοντος

Παρακολουθείστε ένα ενδιαφέρον video για το πως οι νέες τεχνολογίες μπορούν να βελτιώσουν την προσφερόμενη εκπαίδευση στα σχολεία του μέλλοντος.

Ιαν 10

Οδηγός αρχαρίων για το Scratch

Ξεφυλλίστε τον χρήσιμο αυτό οδηγό για το scratch και θα βρείτε απαντήσεις σε θέματα που σας ταλαιπωρούν. Περιέχει χρήσιμες πληροφορίες για τα πρώτα σας βήματα στο περιβάλλον του Scratch