To 1ο Εργαστηριακό Κέντρο (ΕΚ) Καρδίτσας είναι το σύνολο των Εργαστηρίων Κατεύθυνσης των ΕΠΑΛ της πόλης της Καρδίτσας. Εξυπηρετεί τις εργαστηριακές ανάγκες του 1ου Ημερήσιου, του 2ου Ημερήσιου ΕΠΑΛ, καθώς και αυτές του 1ου Εσπερινού ΕΠΑΛ Καρδίτσας. Επίσης τα εργαστήρια του χρησιμοποιούνται για την κατάρτιση των σπουδαστών του ΙΕΚ Καρδίτσας.

Στους Τομείς που διαθέτει είναι και ο Τομέας Πληροφορικής-Διοίκησης και Οικονομίας. Στο συγκεκριμένο τομέα ανήκουν 7 εργαστήρια κατεύθυνσης. Κυρίως τα τελευταία 4 χρόνια γίνεται μια προσπάθεια με τη συνδρομή της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου Καρδίτσας για το διαρκή εκσυγχρονισμό των Εργαστηρίων, με αγορά επίπεδων οθονών 21,5¨ και   υπολογιστών  με  WINDOWS 7   και   WINDOWS 10. Στην προσπάθεια αυτή καθοριστική είναι η βοήθεια των μαθητών του Τομέα Πληροφορικής του 2ου ΕΠΑΛ Καρδίτσας τους οποίους και μέσα από την καρδιά μας ευχαριστούμε.

(Visited 18 times, 1 visits today)